Δισκοβολία: «Χρυσός» ο Τζούνης στην Πολωνία, με νέο ρεκόρ Ευρώπης

Μεταλλίων… συνέχεια για την Ελλάδα, στην 3η ημέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που διεξάγεται στο Μπίντγκοζ της Πολωνίας.

Στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου στο αγώνισμα της δισκοβολίας της κατηγορίας F56 ανέβηκε ο Κωνσταντίνος Τζούνης με επίδοση 42.71, που αποτελεί νέο ρεκόρ Ευρώπης.

Ο Έλληνας αθλητής κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, την ίδια στιγμή που ο Μιχάλης Σεΐτης ήταν 3ος στα 200μ. Τ64 και ο Αναστάσης Πετρόπουλος επίσης τρίτος στο μήκος Τ36 με νέο εθνικό ρεκόρ.

Πλέον, η χώρα μας μετρά 7 μετάλλια μέχρι τώρα στη διοργάνωση (ένα χρυσό και έξι χάλκινα), που είναι η τελευταία σε τόσο υψηλό αγωνιστικό επίπεδο, πριν από τους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Στην έκτη και τελευταία βολή που μετρήθηκε 42.71μ., ο Κωνσταντίνος Τζούνης όχι μόνο σφράγισε το χρυσό μετάλλιο στη δισκοβολία F56, αλλά βελτίωσε και το δικό του ρεκόρ Ευρώπης που ήταν 41.79 από τον περασμένο Μάρτιο στην Τυνησία.

Ο Τζούνης είχε ακόμη τρεις βολές πάνω από τα 40 μέτρα και συγκεκριμένα 40:35 (1η), 40.81μ. (2η) και 41.20μ. (4).

Ο Μιχάλης Σείτης, παρά την απογοήτευση για τον χθεσινό αποκλεισμό του στα 100 μέτρα (λόγω εσφαλμένης εκκίνησης), σήμερα φρόντισε να… εξιλεωθεί, κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο στα 200μ. κατηγορίας Τ64 με επίδοση 23.98.

Το πρωί, ο Αναστάσης Πετρόπουλος, στον τελικό του μήκους T36 όπου όλοι οι συμμετέχοντες πέτυχαν προσωπικό ρεκόρ, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, πετυχαίνοντας και νέο πανελλήνιο ρεκόρ.

Ο Πετρόπουλος, από το πρώτο κιόλας άλμα έδειξε να βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση. Έτσι με τις τρεις πρώτες προσπάθειες, η μία καλύτερη από την άλλη (4.79μ., 4.99μ., 5.18μ.,) έφτασε στο 5ο άλμα.

Εκεί, με ιδανικό πάτημα στην βαλβίδα και ευνοϊκό άνεμο μόλις +1.8, κατάφερε να προσγειωθεί στα 5 μέτρα 30 εκατοστά, που αφενός «καπάρωσε» το χάλκινο μετάλλιο και αφετέρου του χάρισε ένα νέο πανελλήνιο ρεκόρ, τέσσερα εκατοστά μεγαλύτερο από αυτό που είχε πετύχει στις 25 Σεπτεμβρίου 2019 στο Σχηματάρι (5.26μ.).

Ακόμη από ελληνικής πλευράς, ο Σεζόν Φερνάντες ήταν 5ος στη σφαίρα F53 με 7.50 (εφετινό προσωπικό ρεκόρ), όπως και ο Γιώργος Ανυφαντής στον τελικό του μήκους T63 με επίδοση 5.04μ.