Δραματική ήττα για τον ΠΑΟΚ με 4-3 στην παράταση από τη Μάλμε στην Τούμπα

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση, ο ΠΑΟΚ υπέστη ήττα με 4-3 από τη Μάλμε, αποχαιρετώντας το UEFA Champions League σε συνδυασμό με το 2-2 του πρώτου αγώνα. Οι πρωταθλητές Ελλάδας δέχθηκαν την ισοφάριση με δραματικό τρόπο στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, προτού δεχθούν το τέταρτο γκολ στην παράταση, με αποτέλεσμα να συνεχίσουν την ευρωπαϊκή τους πορεία στα Play Off του UEFA Europa League.

Στην κατάμεστη Τούμπα, οι Σουηδοί πήραν την πρόκριση χάρη στα γκολ των Σεμπαστιάν Νανάζι (10′, 45′), Νιλς Ζέτερστρομ (90’+6′) και Άντερς Κρίστιανσεν (99′). Από την πλευρά του ΠΑΟΚ, σκόραραν οι Τάισον (21′), Κωνσταντίνος Κουλιεράκης (43′) και Αντρίγια Ζίβκοβιτς (45’+4′), αλλά οι επιδόσεις τους δεν ήταν αρκετές.

Το φάουλ του Σέρχιο Πένια στο 3′ πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Ντόμινικ Κοτάρσκι, με τους Σουηδούς να μπαίνουν κυριαρχικά στο παιχνίδι. Η ανωτερότητά τους απέδωσε καρπούς μόλις στο 10′. Από ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά, ο Πόντους Γιάνσον πήρε την κεφαλιά και με δεύτερη, ο Νανάζι προλαβαίνει τον Ζόαν Σάστρε για το 0-1.

Ο ΠΑΟΚ, ωστόσο, κατάφερε να ισοφαρίσει χωρίς μεγάλες προσπάθειες. Ο Τάισον εκτέλεσε φάουλ από πλάγια αριστερά, αιφνιδιάζοντας τον Γιόχαν Νταλίν για το 1-1 στο 21′. Επτά λεπτά αργότερα, ο Μπράντον Τόμας δεν κατάφερε με εναέρια προβολή από κοντά να νικήσει τον Νταλίν, ενώ η Μάλμε ισορρόπησε και απείλησε δύο φορές από δεξιά με τον Γενς Στρίγκερ Λάρσεν.

Την ώρα που οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο να πάνε ισόπαλες στα αποδυτήρια, ήρθε η εκπληκτική «οβίδα» του Κουλιεράκη για να ολοκληρώσει την ανατροπή του ΠΑΟΚ – ένα απίθανο γκολ με το αριστερό από τα 40 μέτρα. Και όμως, αμέσως μετά, από μια βαθιά μπαλιά του Λάρσεν, ο Νανάζι με κλειστή γωνία έφερε το σκορ στο 2-2 – η μπάλα βρήκε και τον Κροάτη τερματοφύλακα προτού καταλήξει στα δίχτυα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με αναγκαστική αλλαγή του Τάισον, με τους γηπεδούχους να δίνουν άπλετο χώρο και να προσπαθούν να «χτυπήσουν» σε αντεπίθεση. Ο ΠΑΟΚ πλησίασε δύο φορές για να αποκτήσει ασφαλή διαφορά. Στο 57′, μετά από κόρνερ του Τόμας Μουργκ, ο Κουλιεράκης είδε τον Νταλίν να αποκρούει την προσπάθειά του. Δύο λεπτά αργότερα, ο Μουργκ βρέθηκε αφύλακτος στην περιοχή για μια εκτέλεση από ψηλά, αλλά το πλασέ του δεν κατέληξε στα δίχτυα.

Ο Λουτσέσκου ανανέωσε την ομάδα του για το τελευταίο 20λεπτο, ενώ ο Χένρικ Ρίντστρομ προσπαθούσε να γεμίσει την αντίπαλη περιοχή με πολλές επιθέσεις. Στο 67′ ο Κοτάρσκι μπλόκαρε σταθερά ένα μακρινό πλασέ του Λάσε Μπεργκ Γιάνσον, ενώ ο Έρικ Μποτχάιμ αστόχησε με κεφαλιά μερικά δευτερόλεπτα αργότερα. Ο Ούγκο Μπολίν και ο Ισαάκ Κίεζε Τελίν δεν κατάφεραν να σκοράρουν, με τα τελευταία λεπτά να φέρνουν αγωνία για τους φιλάθλους.

Στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων, από φάουλ του Κρίστιανσεν, ο Κοτάρσκι απέτυχε να αποκρούσει, ο Μαντί Καμαρά επιχείρησε να απομακρύνει, αλλά η μπάλα κατέληξε στον Ζέτερστρομ και έφερε το σκορ στο 3-3. Έτσι, μπήκαμε στην παράταση, όπου ο Ταχά Αμπντί Αλί έφερε εγρήγορση στην ομάδα, με τη Μάλμε να εμφανίζεται με περισσότερη ενεργητικότητα και καλύτερη ψυχολογία. Ο Κρίστιανσεν τελικά διαμόρφωσε το 3-4 στο ένατο λεπτό της παράτασης, ύστερα από μια υπέροχη ενέργεια και κάθετη πάσα του Ζέτερστρομ.

Η εντυπωσιακή ατομική ενέργεια του Αλί απέφερε παρουσία στον Κοτάρσκι στο 103′, ο οποίος με γρήγορες αντιδράσεις απέτρεψε ακόμα ένα γκολ. Στο 108′, ο Γιόνσεν κτύπησε το οριζόντιο δοκάρι, ενώ ο Κρίστιανσεν απέτυχε ξανά σε κενή εστία. Στο τέλος, ο Ταρίκ Τισουντάλι προσπάθησε να σκοράρει με τακουνάκι, αλλά η μπάλα αρνήθηκε να μπει στα δίχτυα. Μετά το φάουλ του Κιρίλ Ντεσπόντοφ που σταμάτησε ο Νταλίν, όλα τελείωσαν. Η Μάλμε προκρίθηκε και θα αντιμετωπίσει στα Play Off του Champions League το νικητή από το ζευγάρι Στεάουα Βουκουρεστίου (Ρουμανία) – Σπάρτα Πράγας (Τσεχία) που πήραν ισοπαλία 1-1 στο πρώτο ματς. Ο ΠΑΟΚ υποβιβάζεται στα Play Off του Europa League, όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή της αναμέτρησης Σάμροκ Ρόβερς (Ιρλανδία) – Τσέλιε (Σλοβενία), με την Τσέλιε να προηγείται 1-0 στο πρώτο παιχνίδι.

Διαιτητής: Μάρκο Ντι Μπέλο (Ιταλία)

Κίτρινες: Σάστρε, Μπάμπα, Μουργκ, Κουλιεράκης – Γιόνσεν, Τελίν, Γιάνσον.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ (Ράζβαν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Οζντόεφ (73′ Σβαμπ), Καμαρά, Κωνσταντέλιας (85′ Βιεϊρίνια), Ζίβκοβιτς (73′ Ντεσπόντοφ), Τάισον (49′ Μουργκ/101′ Τισουντάλι), Τόμας (73′ Τσάλοφ).

ΜΑΛΜΕ (Χένρικ Ρίντστρομ): Νταλίν, Λάρσεν (113′ Όλσον), Γιάνσον, Ζέτερστρομ, Μπουζανέλο, Ρικς (60′ Μπολίν), Γιόνσεν, Πένια (106′ Μπεργκ), Νανάζι (79′ Κρίστιανσεν), Τέλιν (113′ Ρόσλερ), Μποτχάιμ (88′ Αμπντί Αλί).