Δύο χρυσά για τον Αλέξις Λεμπρέν στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πινγκ Πονγκ, η Πολκάνοβα υπερασπίστηκε τον τίτλο της

Ο Γάλλος Αλέξις Λεμπρέν αναδείχτηκε πρωταθλητής Ευρώπης στο απλό και πρώτευσε επίσης στο διπλό με τον αδερφό του, Φέλιξ. Στο απλό γυναικών, η Σοφία Πολκάνοβα από την Αυστρία κράτησε τα σκήπτρα της από το 2022 στο Μόναχο. Στο διπλό γυναικών, η Χάνα Ματέλοβα από την Τσεχία και η Μπάρμπορα Μπαλάζοβα από τη Σλοβακία κατέκτησαν την κορυφή στον συναρπαστικό τελικό που διεξήχθη στο Λιντς της Αυστρίας, όπου φιλοξενήθηκε το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα επιτραπέζιας αντισφαίρισης.

Ο Λεμπρέν έσπασε την πρωτοκαθεδρία που είχαν τα τελευταία χρόνια οι Γερμανοί και έφερε πάλι τη Γαλλία στην κορυφή, μετά τον τίτλο που είχε κατακτήσει το 2016 ο Εμμανουέλ Λεμπεσόν. Στον τελικό, ο Λεμπρέν επιβλήθηκε με το εμφατικό 4-0 σετ του Γερμανού Μπένεντικτ Ντούντα. Το χάλκινο μετάλλιο απονεμήθηκε στον Γερμανό Ντιμίτρι Οβτσάροφ και στον Σουηδό Τρουλς Μέρεγκορντ, αθλητές του Ολυμπιακού πέρσι και φέτος αντίστοιχα.

Στο διπλό ανδρών, οι Φέλιξ και Αλέξις Λεμπρέν έγιναν τα πρώτα αδέρφια που κέρδισαν ευρωπαϊκό τίτλο διπλού στα 66 χρόνια του θεσμού. Στον τελικό πήραν τη νίκη με 3-0 σετ απέναντι στους Σουηδούς Άντον Σέλμπεργκ και Τρουλς Μέρεγκορντ.

Στο απλό γυναικών, η Πολκάνοβα υπερασπίστηκε τον τίτλο της, επικρατώντας της Ρουμάνας Μπερναντέτ Σοκς με 4-1 σετ. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν η Γερμανίδα Νίνα Μίτελχαμ και η Ισπανίδα Μαρία Σιάο.

Στο διπλό γυναικών, η Ματέλοβα και η Μπαλάζοβα έφτασαν στην κορυφή με σπουδαίες επιδόσεις. Στον συγκλονιστικό τελικό, επικράτησαν των πρωταθλητριών του 2022, Μπερναντέτ Σοκς και Σοφία Πολκάνοβα. Η Μπαλάζοβα έφερε στη Σλοβακία τον πρώτο ευρωπαϊκό της τίτλο, ενώ η Ματέλοβα διπλασίασε τις προκριές της ύστερα από εκείνη στο διπλό μικτό το 2013.