Δύο γκολ του Φουτζιμότο στις καθυστερήσεις οδηγούν τη Ζιλ Βισέντε στη νίκη

Η Ζιλ Βισέντε κατέκτησε τρεις πολύτιμους βαθμούς νικώντας με 4-2 την AVS, στον αγώνα της 2ης αγωνιστικής της Primeira Liga. Παρά το γεγονός ότι οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο ημίχρονο με 2-2, η αποβολή του Γρανάδα στο 61ο λεπτό… άνοιξε το πεδίο για δύο ακόμη τέρματα των γηπεδούχων… στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού. Ο Ιάπωνας Κάνια Φουτζιμότο σημείωσε δύο γκολ, το πρώτο από εκτέλεση πέναλτι στο 90+4΄ και το δεύτερο στο 90+6΄, χαρίζοντας στην ομάδα του το πρώτο τρίποντο της νέας σεζόν.

Nωρίτερα, την Παρασκευή (16/8), η Πόρτο συνέχισε την πορεία της με δεύτερη νίκη, επιβάλλόμενη εκτός έδρας με 2-0 της Σάντα Κλάρα, στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του πορτογαλικού πρωταθλήματος. Η Σάντα Κλάρα είχε ξεκινήσει τη σεζόν με μία εντυπωσιακή νίκη 4-1 στο Εστορίλ, αλλά οι δράκοι κατάφεραν να πετύχουν και τα δύο γκολ μέσα στα πρώτα 25 λεπτά του αγώνα. Συγκεκριμένα, στο 16ο λεπτό ο Ιβάν Χάιμε έκανε το 1-0 για την Πόρτο, ενώ στο 25ο λεπτό, μετά από πέναλτι, ο Γουέντερσον Γκαλένο διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής του πορτογαλικού πρωταθλήματος είναι τα εξής:

Σάντα Κλάρα-Πόρτο         0-2

Ζιλ Βισέντε-AVS           4-2