Δύο στα δύο η Γερμανία

Η Γερμανία συνεχίζει αήττητη στον 2ο όμιλο του Ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ, επιβεβαιώνοντας την υπεροχή της ως παγκόσμια πρωταθλήτρια. Τα «πάντσερ» νίκησαν τη Βραζιλία με σκορ 86-73, προκρινούνται στην επόμενη φάση και υποχρεώνοντας τη «σελεσάο» στη δεύτερη ήττα της σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Η Γερμανία μπήκε δυναμικά στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο ολοκληρώθηκε με προβάδισμα 12 πόντων (10-22). Στο δεύτερο δεκαπεντάλεπτο, ωστόσο, παρουσίασε πτώση στην απόδοσή της, επιτρέποντας στη Βραζιλία να κάνει επιμέρους σκορ 30-18, κάνοντάς της να πιστεύει ότι μπορούσε να κερδίσει. Παρά ταύτα, με μια άμυνα άριστης ποιότητας από την τρίτη περίοδο και μετά, τα «πάντσερ» επανέφεραν τη διαφορά ασφαλείας, την οποία όχι μόνο διατήρησαν, αλλά και διέτειναν έως το τέλος της αναμέτρησης.

Κορυφαίος παίκτης της Γερμανίας ήταν ο Ντένις Σρέντερ με 20 πόντους και 4/9 τρίποντα, ενώ από τη Βραζιλία, που υπέστη 20 λάθη, προσπάθησε ο Βίτορ Μπενίτε με 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 10-22, 40-40, 51-60, 73-86