Δυσάρεστα αποτελέσματα για Αργεντινή και Βραζιλία στα προκριματικά του Μουντιάλ

Επιβεβαίωσε τη δυσμενή κατάσταση της, η εθνική Βραζιλίας, με ακόμη μία ήττα στα προκριματικά του Μουντιάλ 2026, αυτή τη φορά από την Παραγουάη, η οποία επικράτησε με 1-0 στην αναμέτρηση που διεξήχθη στην Ασουνσιόν.

Αυτή ήταν η τέταρτη ήττα της «σελεσάο» και ήρθε μόλις λίγες ώρες μετά τη δήλωση του ομοσπονδιακού προπονητή, Ντοριβάλ Τζούνιορ, ότι η Βραζιλία θα βρεθεί στον τελικό της κορυφαίας ποδοσφαιρικής διοργάνωσης. Οι Βραζιλιάνοι έχουν χάσει τους μισούς αγώνες τους σε αυτά τα προκριματικά.

Οι πρώτες τρεις ήττες ήταν απέναντι σε δυνατούς αντιπάλους, την Ουρουγουάη (0-2), την Κολομβία (1-2) και την Αργεντινή (0-1). Ωστόσο, στην Ασουνσιόν, η Βραζιλία ηττήθηκε από μια ομάδα που είχε πετύχει μόλις ένα γκολ στις πρώτες επτά αγωνιστικές.

Ο Αργεντινός προπονητής της Παραγουάης, Γκουστάβο Αλφάρο, παρέταξε μία ιδιαίτερα «βραζιλιάνικη» ομάδα, με πέντε βασικούς παίκτες να αγωνίζονται στο πρωτάθλημα της μεγαλύτερης χώρας της Λατινικής Αμερικής. Παρά την παρουσία των Βινίσιους και Ροντρίγκο, η Βραζιλία δεν κατάφερε να επιβληθεί.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε ο 21χρονος Ντιέγκο Γκόμες στο 20ο λεπτό. Νωρίτερα, η Αργεντινή ηττήθηκε στην Κολομβία με 2-1, αλλά παρέμεινε επικεφαλής στη βαθμολογία. Οι γηπεδούχοι σκόραραν με τους Μοσκέρα (25`) και Ροντρίγκες (60` πέναλτι), ενώ για την «αλμπισελέστε», που παρατάχθηκε χωρίς τον τραυματία Λιονέλ Μέσι, ισοφάρισε προσωρινά ο Γκονζάλες στο 48ο λεπτό.