Δυσκολεύτηκε αλλά πέρασε στους «16» ο Ζβέρεφ

Λίγες ημέρες μετά την ήττα από τον Κάρλος Αλκαράθ στον τελικό της Μαδρίτης, ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ δυσκολεύτηκε πολύ κόντρα στον Αυστραλό.

Ο Γερμανός τενίστας, Νο3 στην παγκόσμια κατάταξη, έχασε τέσσερα σετ-μπολ στο τάι-μπρέικ του πρώτου σετ, το οποίο τελικά όμως κέρδισε με 8-6, και χάρη στο ένα και μοναδικό break του στο ματς έφτασε στη νίκη με 7-6, 6-3, για να πάρει την πρόκριση στους «16».

Επόμενος αντίπαλος για τον Ζβέρεφ, ο οποίος είχε κατακτήσει το τρόπαιο το 2017 στη Ρώμη και ήταν φιναλίστ ένα χρόνο αργότερα, θα είναι ο νικητής της αναμέτρησης μεταξύ του Αυστραλού Αλεξ ντε Μινόρ και του Αμερικανού Τόμι Πολ.