Έχασε σε δραματικό αγώνα ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε μια απίστευτη εμφάνιση κόντρα στον Άγιαξ στη Johan Cruijff Arena, καταφέρνοντας να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα στο ΟΑΚΑ με το γκολ του Τετε στο 88’ (1-0 στην κανονική διάρκεια και στην παράταση), αλλά τελικά ηττήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι, καθώς ο Άγιαξ επικράτησε με 13-12 έπειτα από μια επική σειρά εκτελέσεων με 34 συνολικά και 5 αποκρούσεις του Πασβίρ πριν αναδειχθεί ο νικητής.

Από το 2ο λεπτό, ο Άγιαξ απείλησε τον Παναθηναϊκό με την κάθετη πάσα του Φορμπς προς τον Φιτζ-Τζιμ, ο οποίος βρήκε χώρο και έκανε το σουτ, αλλά ο Ντραγκόφσκι είχε εξαιρετική αντίδραση και απέκρουσε στη γωνία του.

Στο 8’, μετά από πίεση των «πράσινων» ψηλά, ο Ιωαννίδης βρέθηκε σε θέση βολής με την άμυνα να τον μαρκάρεται από τον Χάτο, όμως ο διαιτητής Κάβανος και ο VAR Πίτερ Μπανκς αποφάσισαν ότι δεν υπάρχει φάουλ.

Ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο της μπάλας και στο 15’ το σουτ του Μπακασέτα έξω από την περιοχή πέρασε ελάχιστα άουτ, ενώ στο 26’ από εκτέλεση φάουλ, οι παίκτες του Άγιαξ εκτέλεσαν μια καλή «κομπίνα» και ο Σούταλο ολοκλήρωσε πάνω από τα δοκάρια του Ντραγκόφσκι.

Στο 29’ από νέα στατική φάση, ο Άκπομ προσπάθησε με κεφαλιά να προλάβει τον Ντραγκόφσκι, αλλά ο Ιωαννίδης ενεργώντας σαν… στόπερ κατάφερε να κόψει την μπάλα πριν περάσει τη γραμμή, αποτρέποντας ένα σίγουρο γκολ.

Ο Άγιαξ άρχισε να ελέγχει περισσότερο την μπάλα και στο 33’ ο Μπερχάους εκτέλεσε έξω από την περιοχή, με την μπάλα να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι του Ντραγκόφσκι.

Στο 44’ ο Ντραγκόφσκι έκανε εκπληκτική επέμβαση στο τετ-α-τετ με τον Άκπομ, ενώ ένα λεπτό αργότερα πραγματοποίησε ακόμα πιο εντυπωσιακή απόκρουση σε κεφαλιά του Άγγλου επιθετικού.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με καλύτερο ρυθμό και στο 55’ έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του, με τον Τζούριτσιτς να ξεφεύγει από τον Χέντερσον, αλλά ο Πασβίρ απέκρουσε. Λίγο αργότερα, το πλασέ του Μπακασέτα από τα 45 μέτρα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Ντραγκόφσκι απέκρουσε με πόδι το σουτ του Τέιλορ, ενώ στο 63’ οι «πράσινοι» έχασαν άλλη μια σπουδαία ευκαιρία, με τον Πασβίρ να αποκρούει αρχικά το σουτ του Τσέριν και στην συνέχεια τον Ίνγκασον να κεφαλοκοπεί άουτ.

Στο 85’, αφού οι «πράσινοι» πίεσαν ψηλά, η μπάλα έφθασε στον Τετέ, ο οποίος σούταρε δυνατά έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Πασβίρ.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Άγιαξ είχε δεύτερο δοκάρι με τον Χοντς, και στο 88’ ήρθε το γκολ που περίμενε ο Παναθηναϊκός. Σε φάση διάρκειας μέσα στην περιοχή του Άγιαξ, ο Τετέ με εξαιρετική προσπάθεια και ψύχραιμο πλασέ σημείωσε το 1-0 για τους «πράσινους».

Στο 98’ ο Τετέ βρέθηκε ξανά σε θέση βολής, αλλά το πλασέ του κόντραρε τελευταία στιγμή και πήγε κόρνερ, ενώ στο 117’ ο Γερεμέγεφ δεν μπόρεσε να γυρίσει σωστά την μπάλα, και το ματς οδήγησε στην πιο συναρπαστική σειρά πέναλτι όλων των εποχών, όπου ο Άγιαξ είχε τον Πάσβιρ πρωταγωνιστή με 5 αποκρούσεις και τελικά πήρε την πρόκριση.