Έχασε στις… λεπτομέρειες με 75-67

Οι… λεπτομέρειες έκριναν τη «μάχη» του Ολυμπιακού στην έδρα της πρωτοπόρου της Euroleague, Ρεάλ Μαδρίτης.

Οι «ερυθρόλευκοι», μετά από μία πειστική εμφάνιση, έπεσαν με το τελικό 75-67, για την 24η αγωνιστική, συμπληρώνοντας τις τέσσερις σερί ήττες και βλέποντας το ρεκόρ τους να υποχωρεί σε 12-9 (6η θέση).

Στον αντίποδα, η ομάδα του Πάμπλο Λάσο πανηγύρισε την 8η διαδοχική νίκη της και 19η σε 22 αγώνες.

Ο MVP

Ο Τομά Ερτέλ. Με τον Γουίλιαμς-Γκος στα ρηχά, με τον Σέρχιο Γιουλ γερασμένο, ο Γάλλος αποκτήθηκε για να ανεβάσει επίπεδο τους Μαδριλένους και απέναντι στον Ολυμπιακό ήταν καταπληκτικός.

Αποτελεσματικός χωρίς να εκβιάσει προσπάθειες, ο Ερτέλ αποδείχθηκε ένα άλυτο πρόβλημα για την άμυνα των ερυθρόλευκων και πήρε το βραβείο του MVP της αναμέτρησης. Σε 25 λεπτά ο έμπειρος πλέι μέικερ είχε 20 πόντους από 5/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα και 1/2 βολές, δύο ριμπάουντ και τρεις ασίστ.

Ο αδύναμος κρίκος

Ο Τόμας Γουόκαπ. Δεν είναι ότι δεν πάλεψε, είναι ότι μπήκε στο ματς με 2/2 σουτ και το έκλεισε με 3/10 ενώ αστόχησε σε ανοιχτό τρίποντο από τη δεξιά γωνία με το σκορ στο 67-65. Ο Αμερικανός πρέπει να βοηθήσει περισσότερο στο κομμάτι του σκοραρίσματος και της εκτέλεσης, αλλά δεν είναι και ο μοναδικός που πληγώνει την ομάδα του σε καταστάσεις υπό καλές προϋποθέσεις.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν

Με τρία μπλοκ έκλεισε το πρώτο του πέρασμα από το ματς ο Έντι Ταβάρες, με 7/19 σουτ έκλεισε ο Ολυμπιακός την πρώτη περίοδο. Στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν αποκαρδιωτικά ποσοστά σε δίποντο (4/13) και τρίποντο (4/20), με τον Ερτέλ να είναι ο μοναδικός αποτελεσματικός καθώς ουδείς άλλος είχε περισσότερους από τρεις πόντους την ώρα που ο Βεζένκοβ ήταν στους 10 από 3/3 σουτ και 3/3 βολές.

Στο τέλος της βραδιάς οι Πειραιώτες είχαν 5/23 τρίποντα, για να πετάξουν στα σκουπίδια τα μόλις έξι λάθη που έκαναν για τις 15 ασίστ που μοίρασαν. Εντυπωσιακή η διαφορά στο ριμπάουντ, με τους Μαδριλένους να έχουν 17 περισσότερα καθώς ανανέωσαν 15 επιθέσεις.

Ο αγώνας

Με την κλασική του πεντάδα άνοιξε το ματς ο Ολυμπιακός, με τον Φαλ να προσπαθεί να φθείρει τον Ταβάρες, αλλά να μην το καταφέρνει και να έχει άσχημα τελειώματα κοντά στο καλάθι. Το 7-6 έως το τηλεοπτικό timeout σχεδόν στο έκτο λεπτό τα έλεγε όλα για το κακό ξεκίνημα των δύο ομάδων, την ώρα που ο Γουόκαπ ήταν ο κορυφαίος παίκτης των ερυθρόλευκων. Η είσοδος του Σλούκα δεν βοήθησε στο περιφερειακό σουτ, βοήθησε όμως στη δημιουργία, με τον Ζαν-Σαρλ να βάζει τρίποντο για το 10-13 και το σκορ της περιόδου να δείχνει το πείσμα που είχαν οι Πειραιώτες για ένα μεγάλο αποτέλεσμα σε μία πολύ δύσκολη έδρα.

Με τον Σλούκα να σκοράρει εντυπωσιακά από μέση και κοντινή απόσταση, ο Ολυμπιακός πήγε στο +9 (24-15 στο 13′), με τον Χασάν Μάρτιν να έχει ποιοτικά λεπτά, πριν ο Βεζένκοβ βάλει τρίποντο για το 20-30 και ο Ζαν-Σαρλ πάρει επιθετικό ριμπάουντ για το 20-32 στο 16′. Οι γηπεδούχοι έμοιαζαν σοκαρισμένοι από το πόσο διαβασμένοι εμφανίστηκαν οι αντίπαλοί τους, ο Φαλ έγραψε το 20-36 στο 17′ και όλα έδειχναν ονειρικά για τους ερυθρόλευκους που όσο λειτουργούσαν καλά στην άμυνα, τόσο περισσότερο πίστευαν ότι θα φύγουν νικητές από το Wizink Center.

Το 24-38 του ημιχρόνου άφηνε την αίσθηση πως η Ρεάλ θα μπει φουριόζα στο β’ μέρος για να ροκανίσει τη διαφορά και πράγματι αυτό συνέβη. Ο Ερτέλ σκόραρε από μακριά, σκόραρε από κοντά για το 37-45 στο 25′, ο Γιαμπουσέλε κάρφωσε στον αιφνιδιασμό για να μειώσει στους έξι μετά από λάθος του Σλούκα και ο Γουίλιαμς-Γκος έβαλε τετράποντο για το 50-51 στο 28′ και αυτό ήταν το σκορ της τρίτης περιόδου. Μιας τρίτης περιόδου που ήταν κάπως αναμενόμενη καθώς ο Ολυμπιακός συνέχισε να μη βρίσκει το περιφερειακό σουτ, την ώρα που οι Σλούκας – Βεζένκοβ έμεναν άποντοι μετά από το καλό πρώτο εικοσάλεπτο.

Ένα τρίποντο του Βεζένκοβ (55-54 στο 32′) κράτησε τον Ολυμπιακό όρθιο σε ένα σημείο στο οποίο όλα πήγαιναν ανάποδα, με τον ίδιο να βάζει γκολ-φάουλ για το νέο προσπέρασμα (55-57), με τους Μαδριλένους να απαντούν με ένα 5-0 και τον Ντόρσεϊ να φωνάζει παρών με έμμεσο τρίποντο που ισοφάρισε στο 62-62 στο 35′. Ο Φαλ κάρφωσε για το 65-65 μετά από ασίστ του Ντόρσεϊ, στη συνέχεια όμως αστόχησε σε κάρφωμα για το προσπέρασμα! Ακολούθησε καλάθι του Ερτέλ και τρίποντο του Φερνάντεθ για το 70-65, δύο καλάθια που έκριναν οριστικά την αναμέτρηση στα 47″.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ντιφαλά, Παστούσιακ, Ράκις

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-15, 24-38, 50-51, 75-67

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Γουίλιαμς-Γκος 6 (1/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κοζέρ 5 (1), Ράντολφ 1, Ερτέλ 20 (5/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φερνάντεθ 8 (2/7 τρίποντα), Αμπάλδε 2 (1/6 σουτ, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πουαριέ 3, Ταβάρες 11 (4/7 δίποντα, 3/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Γιουλ 8 (0/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γιαμπουσέλε 11 (2/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (3/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 0/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ντόρσεϊ 13 (2/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ασίστ), Φαλ 8 (4/9 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Σλούκας 12 (4/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μάρτιν 4, Βεζένκοβ 16 (3/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Παπανικολάου (0/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ζαν-Σαρλ 5 (1), ΜακΚίσικ 3 (1/5 σουτ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ Μαδρίτης: 15/33 δίποντα, 10/34 τρίποντα, 15/18 βολές, 47 ριμπάουντ (32 αμυντικά – 15 επιθετικά), 15 ασίστ, 5 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 8 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 20/39 δίποντα, 5/23 τρίποντα, 12/15 βολές, 30 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 6 επιθετικά), 15 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 6 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 25η αγωνιστική η Ρεάλ Μαδρίτης θα υποδεχθεί τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (4/2 στις 21:45), ενώ ο Ολυμπιακός θα παίξει στη Βιτόρια με τη Μπασκόνια (4/2 στις 21:30).