Euroleague (πλέι-οφ): «Εφτάψυχη» η Ρεάλ Μαδρίτης, έκανε το 2-2 με Φενέρ

Η Ρεάλ Μαδρίτης όχι μόνο δεν παραδόθηκε, αλλά πλέον βρίσκεται ενώπιον ενός ιστορικού ρεκόρ, καθώς έχοντας ισοφαρίσει τη σειρά των πλέι οφ της Euroleague με την Αναντολού Εφές σε 2-2, έχει την ευκαιρία στην Πόλη (4/5) να γίνει η πρώτη ομάδα που επιστρέφει από το εις βάρος της 0-2 και προκρίνεται στο Final-4.

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο επικράτησε (και πάλι με ανατροπή) με 82-76 της Αναντολού Εφές στο Game 4 στη Μαδρίτη και με την ψυχολογία στα ύψη συνεχίζει να ονειρεύεται πρόκριση!

H δυναμική εκκίνηση της Ρεάλ, όταν κράτησε για 5.5 λεπτά χωρίς καλάθι την Αναντολού και έγραψε το 17-0(!), εξαργυρώνοντας τη διάρκεια σε άμυνα και επίθεση (11π. ο Κάρολ στο α’ δεκ.), γρήγορα… κόπασε.

Η είσοδος του Μπράιαντ Ντάνστον στο παρκέ έδεσε την άμυνα της τουρκικής ομάδας, η οποία αντέδρασε από την περιφέρεια με τους Μπομπουά και Λάρκιν, και με σερί 11-0 μείωσε σε -6 (17-11), διαφορά που κράτησε μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (19-13). Στη δεύτερη περίοδο, πάντως, οι ρόλοι αντιστράφηκαν… Η Αναντολού ενεργοποίησε την άμυνά της, βρήκε ρυθμό από τα 6.75 (6 τρίποντα) και χωρίς άγχος πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +11 (36-47), έχοντας κόψει για τα… καλά τη φόρα της Ρεάλ.

Οι Ισπανοί προσπάθησαν στην τρίτη περίοδο να επιστρέψουν στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 51-55 στο 24΄, αλλά η Αναντολού είχε τις λύσεις για το +11 στο 30΄ (57-66). Και ενώ όλα έδειχναν ότι η Ρεάλ ήταν ανήμπορη να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης, τα πάντα ανατράπηκαν, με τους γηπεδούχους να πιάνουν και πάλι απόδοση αντίστοιχη του Game 3 και με επιμέρους σκορ 21-8 στο τελευταίο δεκάλεπτο να γράφουν το 78-74 στα 12΄΄ για τη λήξη, «σφραγίζοντας» την ισοφάριση της σειράς από τη γραμμή των ελευθέρων βολών.

Κορυφαίος των νικητών και κυρίαρχος της καθοριστικής τέταρτης περιόδου με την προσφορά του στις δύο ρακέτες ο Ουσμάν Γκαρούμπα με 24 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ σπουδαία δουλειά από την περιφέρεια έκανε ο Τζέισι Κάρολ με 20 πόντους και 4/7 τρίποντα. Από την Αναντολού Εφές ξεχώρισαν οι Σέιν Λάρκιν (22π.) και Ροντρίγκ Μπομπουά (23π.).

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 36-47, 57-66, 82-76