Εκτός τελκού στο Γκντανσκ ο Τσιτσιπάς

Ο Ματέο Μπερετίνι (νο82 στον κόσμο) πέρασε στον τελικό του τουρνουά 250 της ATP στο Γκτάνσκ, κερδίζοντας με 2-0 σετ (7-6, 7-5) τον πρώτο του ταμπλό, τον Στέφανο Τσιτσιπά.

Στον τελικό της Κυριακής, ο Ιταλός θα αντιμετωπίσει τον Γάλλο, Αλίς, με στόχο να κερδίσει το τρόπαιο.

Η αναμέτρηση κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ειδικά στο πρώτο σετ όπου οι δύο παίκτες παρέμεναν ισόπαλοι στα 12 games (6-6). Στο αποφασιστικό σετ, παρόλο που ο Τσιτσιπάς ξεκίνησε με μπρέικ και προηγήθηκε 2-0 και 3-1, ο Μπερετίνι κατάφερε να αντιδράσει και να κλείσει το σετ με 8-6.

Αυτή ήταν η τρίτη σερί νίκη του Μπερετίνι σε τάι μπρέικ, μετά τις νίκες επί του Φέλιξ-Οζέρ Αλιασίμ την Παρασκευή (7-6, 7-6).

Στο δεύτερο σετ, η ισορροπία διατηρήθηκε μέχρι το 10ο game (5-5), όμως ο Μπερετίνι κατάφερε να διατηρήσει το σερβίς του στο 11ο game και να κερδίσει το σημαντικό μπρέικ με 7-5, κλείνοντας έτσι τον αγώνα και εξασφαλίζοντας θέση στον τελικό της Κυριακής (21/7).

Με αυτήν τη νίκη, ο Μπερετίνι έφτασε τις 15 νίκες στη φετινή σεζόν (15-5), και την 12η στα 13 ματς στο τουρνουά.

Για τον Τσιτσιπά, αυτός ήταν ο 4ος ημιτελικός του στο 2024, μετά από εκείνους σε Λος Κάμπος, Μόντε Κάρλο και Βαρκελώνη. Παρά τις δύο νίκες στο χώμα, έχει κερδίσει τίτλο στο Μόντε Κάρλο και έχει έναν χαμένο τελικό στη Βαρκελώνη εναντίον του Κάσπερ Ρουντ.

Στον τελικό, ο Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει τον Κουεντάν Αλίς, που προκρίθηκε από τα προκριματικά και εξασφάλισε την πρώτη του πρόκριση σε τελικό ATP.