Ελληνικά Πληρώματα Κορυφαία στον Κόσμο: Χρυσά Μετάλλια στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κωπηλασίας

Τρία χρυσά μετάλλια κατέκτησαν τα ελληνικά πληρώματα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κωπηλασίας που διεξήχθη στην Αγία Αικατερίνη του Καναδά. Από τα πέντε ελληνικά πληρώματα που συμμετείχαν στους τελικούς στις κατηγορίες εφήβων και νεανίδων, η Ελλάδα πανηγύρισε τρεις πρώτες θέσεις, μία δεύτερη και μία πέμπτη θέση. Ο Παναγιώτης Μακρυγιάννης αναδείχθηκε Παγκόσμιος Πρωταθλητής στο σκιφ εφήβων, μετά από μια εντυπωσιακή κούρσα. Οι Νίκος Χωλόπουλος και Κωνσταντίνος Γιαννούλης αναδείχτηκαν Παγκόσμιοι Πρωταθλητές στο διπλό σκιφ εφήβων, ενώ οι Γαβριέλα Λιόλιου και Βάλια Λυκομήτρου κατέκτησαν το χρυσό στο διπλό σκιφ νεανίδων. Και τα δύο πληρώματα είχαν ταξιδέψει στον Καναδά ως Πρωταθλητές Ευρώπης στην ίδια ηλικιακή κατηγορία και στο ίδιο αγώνισμα, πραγματοποιώντας την κορυφαία επίδοση στον κόσμο. Το ασημένιο μετάλλιο απέσπασαν οι Νεφέλη Ντάρα και Δήμητρα Παπαιωάννου στη δίκωπο νεανίδων.

Στον τελικό, οι Νίκος Χωλόπουλος και Κωνσταντίνος Γιαννούλης τερμάτισαν πρώτοι με χρόνο 6:50.18, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο. Η Γερμανία κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο με 6:52.75 και η Αυστραλία το χάλκινο με 6:53.50. Μετά το χρυσό στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, οι δύο αθλητές αναδείχτηκαν και Παγκόσμιοι Πρωταθλητές.

Στις νεάνιδες, οι Γαβριέλα Λιόλιου και Βάλια Λυκομήτρου έδειξαν την υπεροχή τους στο διπλό σκιφ, τερματίζοντας σε 7:39.90, ξεπερνώντας τη βρετανική βάρκα. Οι Βρετανίδες κατέκτησαν το ασημένιο μετάλλιο με χρόνο 7:45.82, ενώ την τρίτη θέση πήρε η Ισπανία με 7:47.46. Οι Λιόλιου και Λυκομήτρου είχαν προηγουμένως αναδειχθεί Παγκόσμιες Πρωταθλήτριες και στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα τον περασμένο Ιούνιο.

Ο Παναγιώτης Μακρυγιάννης, τελευταίος που αγωνίστηκε, ήταν 3ος για το μεγαλύτερο μέρος της κούρσας, αλλά στα τελευταία μέτρα κατάφερε να ξεπεράσει τον Γερμανό Όλε Χόχενζεε και να κλέψει το χρυσό από τον Μαξίμ Χριμπούσκι. Ο Μακρυγιάννης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με χρόνο 07:23.11, ενώ ο Χριμπούσκι τερμάτισε δεύτερος με 07:24.56 και ο Χόχενζεε τρίτος με 07:28.50.

Το ασημένιο μετάλλιο απέσπασαν οι Νεφέλη Ντάρα και Δήμητρα Παπαιωάννου στη δίκωπο νεανίδων, κερδίζοντας τον αντίκτυπο που δεν κατάφεραν στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα τον προηγούμενο Ιούνιο. Το ελληνικό πλήρωμα τερμάτισε σε 7:48.51, πίσω από τη Ρουμανία που κατέκτησε το χρυσό με 7:39.27, και μπροστά από το πλήρωμα με τις ανεξάρτητες αθλήτριες που τερμάτισε σε 7:51.82.

Στη δίκωπο εφήβων, οι Δημοσθένης Κουτσογιάννης και Ανδρέας Μπούρκας κατέλαβαν την 5η θέση στην πρώτη τους εμφάνιση ως πλήρωμα σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Ρουμανία (7:03.69), το ασημένιο η Γερμανία (7:03.87) και το χάλκινο η Ισπανία (7:07.53).