Εμφατικό «διπλό» η Αϊντραχτ στο Βερολίνο

Επτά λεπτά στο πρώτο μέρος αρκούσαν στην Αϊντραχτ Φρανκφούρτης για να βάλει τις βάσεις για την πρώτη εφετινή της νίκη στην Bundesliga και, μάλιστα, στο Βερολίνο επί της Χέρτα με το εμφατικό 3-1.

Οι «πρωτευουσιάνοι» προέρχονταν από το εντυπωσιακό 4-1 στην πρεμιέρα επί της Βέρντερ στην Βρέμη, ωστόσο, απόψε στο «σπίτι» τους δεν κατάφεραν ν΄ αποφύγουν την πρώτη τους ήττα στη σεζόν στην εναρκτήρια αναμέτρηση της 2ης αγωνιστικής του γερμανικού πρωταθλήματος.

Ο σκόρερ του ισόπαλου 1-1 με την Αρμίνια Μπίλεφελντ πριν από μία εβδομάδα στην Φρανκφούρτη, Αντρέ Σίλβα ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ, ο Ντοστ «έγραψε» το 2-0 πριν τη συμπλήρωση του πρώτου 40λεπτου. Το 3-0 έκανε ο Ρόντε στο 71ο λεπτό και το μόνο που κατάφερε να κάνει η Χέρτα ήταν να μειώσει με το αυτογκόλ του Χιντερέγκερ επτά λεπτά αργότερα.