Εμφατικό το πρώτο «τρίποντο» για την Μπολόνια

«Σεφτέ» στις νίκες στις νικες στη Serie A έκανε η Μπολόνια, η οποία επικράτησε με 4-1 της Πάρμα στο «Ρενάτο Νταλ΄ Αρα», στο ματς με το οποίο έπεσε η «αυλαία» της 2ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος.

Απόλυτος πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Ρομπέρτο Σοριάνο. Τα δύο γκολ του 29χρονου Ιταλού μέσου στο πρώτο ημίωρο έδωσαν την ευκαιρία στους «ροσομπλού» να διαχειριστούν με σωστό τρόπο το υπόλοιπο της αναμέτρησης και να πάρουν το «τρίποντο», υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους στη δεύτερη ήττα τους σε ισάριθμα ματς. Από δική του ασίστ στο 56΄ ο Σκοβ Όλσεν «έγραψε» το 3-0 που ουσιαστικά έκρινε τον αγώνα.

Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Λιβεράνι ήταν μειώσει με τον Χερνάνι, ενώ από το 76΄ αγωνιζόταν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ιακοπίνι. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Παλάσιο.