Ένατη σερί νίκη για τη Γιούτα, έκτη για το Πόρτλαντ

Την ένατη διαδοχική νίκη της στο NBA πανηγύρισε η Γιούτα που επιβλήθηκε 114-96 των… λειψών Κλίπερς στο Λος Άντζελες. Ο Ντόνοβαν Μίτσελ πέτυχε 24 πόντους, ο Ρούντι Γκομπέρ σημείωσε νταμπλ νταμπλ με 23 πόντους και 20 ριμπάουντ, ενώ ο Τζόρνταν Κλάρκσον πρόσθεσε 18 πόντους, με αποτέλεσμα οι Τζαζ να πετύχουν την 20ή νίκη τους σε 21 παιχνίδια και να βελτιώσουν το ρεκόρ τους σε 24-5. Οι φιλοξενούμενοι «άνοιξαν» τη διαφορά στο τέταρτο δωδεκάλεπτο και κατέβαλαν την αντίσταση των Κλίπερς, από τους οποίους απουσίαζαν οι τραυματίες σούπερ σταρ Καουάι Λέοναρντ και Πολ Τζορτζ. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Γκομπέρ πέτυχε 17 πόντους στο β΄ ημίχρονο, ενώ οι Τζαζ νίκησαν τους Κλίπερς για ένατη φορά στις τελευταίες 12 αναμετρήσεις των δύο ομάδων.

Στο μεταξύ, το Πόρτλαντ πέτυχε την έκτη σερί νίκη του, επικρατώντας 126-124 των Πέλικανς στη Νέα Ορλεάνη. Ο Ντέιμιαν Λίλαρντ ήταν ο κορυφαίος των Μπλέιζερς, καθώς πέτυχε 43 πόντους, συμπεριλαμβανομέου του γκολ-φάουλ με το οποίο «έγραψε» το τελικό σκορ, 16,5 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του αγώνα. Ο γκαρντ των φιλοξενούμενων μοίρασε και 16 ασίστ, με αποτέλεσμα για τρίτο σερί παιχνίδι να φτάνει σε τουλάχιστον 30 πόντους και 10 ασίστ. Χάρη στα… μαγικά του Λίλαρντ πήγε… στράφι η εξαιρετική εμφάνιση του Ζάιον Ουίλιαμσον, ο οποίος σημείωσε 36 πόντους για λογαριασμό της Νέας Ορλεάνης.

Με τον Τζόελ Εμπίιντ να «αγγίζει» το τριπλ νταμπλ φίγκιουρ, οι Σίξερς νίκησαν 118-113 το Χιούστον στη Φιλαδέλφεια. Ο 28χρονος φόργουορντ/σέντερ τελείωσε τον αγώνα με 31 πόντους, 11 ριμπάουντ και εννέα ασίστ, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση ο Σεθ Κάρι με 25 πόντους και ο Τομπάιας Χάρις με 24. Από τους Σίξερς, οι οποίοι έσπασαν ένα σερί τριών ηττών, απουσίαζε ο ασθενής Μπεν Σϊμονς. Στο «στρατόπεδο» των Ρόκετς, από τους οποίους έλειπαν οι τραυματίες βασικοί Πι Τζέι Τάκερ, Κρίστιαν Γουντ και Βίκτορ Ολαντίπο, με αποτέλεσμα να μετρούν επτά σερί ήττες, ο Τζον Ουόλ ήταν ο πρώτος σκόρερ με 28 πόντους.

Τέλος, με τον Ντομάντας Σαμπόνις να πετυχαίνει τριπλ νταμπλ φίγκιουρ με 36 πόντους, 17 ριμπάουντ και 10 ασίστ και τον Μάλκολμ Μπρόγκντον να προσθέτει 32 πόντους και εννέα ριμπάουντ, οι Πέισερς νίκησαν στην παράταση 134-128 τη Μινεσότα στη Μινεάπολη. Η Ιντιάνα κατάφερε να επιστρέψει από το -10 στο τέταρτο δωδεκάλεπτο, καθώς οι φιλοξενούμενοι έχαναν 98-88, ωστόσο τελικά απέκτησαν προβάδισμα πέντε πόντων. Ο Σαμπόνις έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, καθώς ευστόχησε σε 2/2 βολές, 11,1 δεύτερα πριν από τη λήξη του αγώνα, και «έγραψε» το 121-121.

Συνοπτικά, στους αγώνες για το ΝΒΑ που έγιναν τα ξημερώματα σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

Ορλάντο-Νέα Υόρκη       107-89
Βοστώνη-Ατλάντα         114-122
Φιλαδέλφεια-Χιούστον    118-113
Ουάσινγκτον-Ντένβερ     130-128
Μινεσότα-Ιντιάνα        128-134 (παράταση)
Σικάγο-Ντιτρόιτ         105-102
Νέα Ορλεάνη-Πόρτλαντ    124-126
Μέμφις-Οκλαχόμα Σίτι    122-113
Γκόλντεν Στέιτ-Μαϊάμι   120-112 (παράταση)