Ενρίκε: «Ηταν όλοι φανταστικοί»

Ο Λουίς Ενρίκε «αποθέωσε» τους ποδοσφαιριστές του, μετά την σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί της Πορτογαλίας με 1-0 για το Nations League.

Ενα αποτέλεσμα, που έφερε την «ρόχα» στην τελική φάση της διοργάνωσης και τον Ισπανό ομοσπονδιακό τεχνικό, να σχολιάζει:

«Ισως η έλλειψη ευκαιριών στο πρώτο ημίχρονο, οφείλεται στην επιθυμία να έχουμε την κατοχή της μπάλας. Νομίζω ότι μας έλειπε το νεύρο, αλλά το λύσαμε στο δεύτερο ημίχρονο. Οι παίκτες που μπήκαν ήταν αποφασιστικοί, ειδικά απέναντι σε έναν κουρασμένο αντίπαλο. Ολοι ήταν φανταστικοί. Δεν χρειάζεται να ξεχωρίζετε τον έναν ή τον άλλον παίκτη, όταν υπάρχει στρατηγική και ομάδα. Προσπαθήσαμε να ασκήσουμε πίεση, ήταν σημαντικό η μπάλα να μην είναι στα πόδια της αντίπαλης ομάδας. Όταν ο Μπούσι (σ.σ. Μπουσκέτς) επιστρέφει, δημιουργεί ευκαιρίες και φέρνει ηρεμία. Η αίσθηση που είχα στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ότι θα σκοράραμε. Μετά ο Ουνάι (σ.σ. Σιμόν) μας επέτρεψε να εξασφαλίσουμε την νίκη και να προκριθούμε στο «Final 4» για δεύτερη φορά. Πολύ συχνά μετά από μια νίκη σαν κι αυτή, έρχεται ηρεμία και καλή ατμόσφαιρα. Τώρα πρέπει να εκμεταλλευθούμε αυτήν την ευκαιρία, αφού πετύχαμε τον στόχο μας σε έναν δύσκολο όμιλο. Είναι μία χαρούμενη στιγμή, αλλά δεν είναι καθοριστική για το Μουντιάλ. Ηταν ένα τεστ για εμάς και θα είναι πάντα δύσκολο να παλεύεις και να κερδίζεις την Ισπανία, γιατί απέναντι μας πρέπει να κάνεις τα πράγματα σχεδόν τέλεια».