Εντυπωσιακές πρεμιέρες για Ζαλγκίρις και Μονακό στην Euroleague

Η Ζαλγκίρις εκμεταλλεύτηκε τα απογοητευτικά ποσοστά ευστοχίας της Μπαρτσελόνα και πανηγύρισε την πρώτη εφετινή νίκη της με 74-67. Στο Κάουνας, η ομάδα από τη Λιθουανία σημείωσε την επιτυχία της εκμεταλλευόμενη την αδυναμία των «μπλαουγκράνα», οι οποίοι είχαν μόνο ένα καλό δεκάλεπτο, το τρίτο, όπου κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά. Από την άλλη, η Μονακό επικράτησε άνετα με 93-80 της Αρμάνι Μιλάνο, περιορίζοντας τους Ιταλούς στους 26 πόντους στο πρώτο ημίχρονο. Χωρίς τον τραυματία Νικ Καλάθη και με τον Άλφα Ντιαλό σε εξαιρετική κατάσταση, οι Μονεγάσκοι εξασφάλισαν μια άνετη νίκη.

Στην αναμέτρηση στο Κάουνας, οι Ίγκνας Μπραζντέικις και Σιλβέιν Φρανσίσκο διακρίθηκαν με 17 και 19 πόντους αντίστοιχα, οδηγώντας την Ζαλγκίρις στην επιτυχία. Από την πλευρά της Μπαρτσελόνα, ο Νίκολας Λαπροβίτολα ξεχώρισε με 12 πόντους και 8 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 43-31, 50-48, 74-67

Στο Πριγκιπάτο, η Μονακό, εκμεταλλευόμενη την καλή της άμυνα στο πρώτο ημίχρονο, πήρε προβάδισμα 21 πόντων και διατηρήθηκε σε έλεγχο της αναμέτρησης, κλείνοντας τη βραδιά με τη νίκη της. Ο Γιώργος Παπαγιάννης, που αγωνίστηκε για 20 λεπτά, σημείωσε 7 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Από την Αρμάνι, ο Αρμόνι Μπρουκς προσπάθησε με 16 πόντους να ανατρέψει την κατάσταση, χωρίς όμως επιτυχία.

Τα δεκάλεπτα: 22-10, 47-26, 66-49, 93-80