Εντυπωσιακή ανατροπή για την Ουντινέζε, 3-2 την Πάρμα

Η Πάρμα προηγήθηκε 2-0 στο πρώτο μέρος, φαινόταν πως θα είχε ένα εύκολο βράδυ στο «Ενιο Ταρντίνι», ωστόσο οι φιλοξενούμενοι, εκμεταλλευόμενοι το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησαν από το 73′ (αποβολή Κεϊτά), πραγματοποίησαν μία εντυπωσιακή ανατροπή με τον Τοβέν.

Η ομάδα του Κόστα Ρούνγιαϊτς νίκησε με 3-2 στο προτελευταίο ματς της 4ης αγωνιστικής της Serie A και απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής με 10 βαθμούς, διατηρώντας αήττητο ρεκόρ (3-1-0). Η Πάρμα, παρόλο που ξεκίνησε δυναμικά, δεν κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα της και με δύο ήττες παρέμεινε στην 12η θέση με 4 βαθμούς.

Η «σεμνή τελετή» στο «Ένιο Ταρντίνι» φάνηκε να ολοκληρώνεται από το πρώτο 45λεπτο με τα δύο γκολ των γηπεδούχων, που σημειώθηκαν από τον 24χρονο Ιταλό, Ντελ Πράτο, στο 2΄ και τον 20χρονο Γάλλο επιθετικό, Γιοάν Μπονί, στο φινάλε του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι αντεπίθεσαν, με τον Λούκα να μειώνει σε 2-1 στο 49′. Στη συνέχεια, ο Γάλλος επιθετικός Φλοριάν Τοβέν σημείωσε δύο γκολ μέσα σε 12 λεπτά, υπογράφοντας τη μεγάλη ανατροπή της Ουντινέζε.