Εντυπωσιακή ανατροπή για τον Κολοσσό στη νίκη του στο Λαύριο

Ο Κολοσσός πανηγύρισε την πρώτη νίκη του στην φετινή Greek Basketball League, χάρη σε ένα εξαιρετικό β΄ μέρος, επικρατώντας του Λαυρίου με 82-74 στην 3η αγωνιστική. Ο Άντριου Γκάουντλοκ αναδείχθηκε MVP με 17 πόντους και 6 ασίστ, ενώ καθοριστικά ήταν τα τρίποντα του Νέλσον (9π.) στην 3η περίοδο και στο τέλος της 4ης, όταν το Λαύριο προσπάθησε να επιστρέψει. Οι Ντανουσεβίτσιους, Χατζηνικόλας και Μπίλλης συνέβαλαν με 11 πόντους ο καθένας, καθιστώντας τους νικητές.

Το Λαύριο, που μετρά τρεις ήττες σε ισάριθμες αγωνιστικές, είχε προηγηθεί με 43-29 στο ημίχρονο, αλλά δέχτηκε επιμέρους σκορ 15-32 στην 3η περίοδο. Ο Βασίλης Μουράτος ήταν ο κορυφαίος των γηπεδούχων με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ οι Γκρίφιν και Ουαχάμπ σημείωσαν από 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 43-29, 58-61, 74-82

Στην 1η περίοδο, το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια, με τον Κολοβέρο να δίνει το προβάδισμα στους Ροδίτες με 2/2 βολές (19-20 στο 10ο λεπτό). Ωστόσο, η πιεστική άμυνα του Λαυρίου στο 2ο δεκάλεπτο κράτησε τους παίκτες του Γιώργου Σιγάλα στους 9 πόντους μέχρι το ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να απαντούν με 24 πόντους, φτάνοντας στο +14 (43-29) στο ημίχρονο.

Στην 3η περίοδο, ο Κολοσσός αντεπίθεσε με επιμέρους σκορ 10-24, ισοφαρίζοντας σε 53-53. Με σκόρερ τους Ντανουσεβίτσιους και Χατζηνικόλα, ο Κολοσσός ανέκτησε το προβάδισμα με τρίποντο του Νέλσον, φτάνοντας στο 58-61 22” πριν την ολοκλήρωση της 3ης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Κολοσσός διατήρησε το προβάδισμα, με το Λαύριο να μειώνει. Το τρίποντο του Σέρμαν πλησίασε τους γηπεδούχους στο καλάθι (65-67). Ωστόσο, οι Ροδίτες με επιμέρους σκορ 4-10, πήραν ξανά διαφορά 8 πόντων (69-77) 1:38” πριν τη λήξη, με τρίποντα από Νέλσον και Κολοβέρο. Ο Κολοβέρος κατέβασε τη μπάλα στη γραμμή των βολών και με 2/2 διαμόρφωσε το τελικό σκορ, 74-82.

Διαιτητές: Τσαρούχα, Ζακεστίδης, Λεβεντάκος

ΛΑΥΡΙΟ (Κώστας Μέξας): Μουράτος 19 (3), Γόντικας 11, Βον 3, Φόρεστ 3 (1), Σλέιτερ 4, Τσάμης, Γκρίφιν 12 (2), Σέρμαν 10 (1), Ζάρας, Ουαχάμπ 12

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Γιώργος Σιγάλας): Γκάουντλοκ 17, Ορτίθ 6 (1), Κολοβέρος 8 (1), Τσαϊρέλης, Ντανουσέβιτσους 11 (3), Νέλσον 9 (3), Σλαφτσάκης 2, Οκόρο 5, Πετρόπουλος 2, Χατζηνικόλας 11 (1), Μπίλλης 11 (1), Κουρουπάκης