Εντυπωσιακή ανατροπή της Ζαλγκίρις στο Μιλάνο, νίκη και για τη Μπάγερν σε θρίλερ

Η Ζαλγκίρις πραγματοποίησε την ανατροπή της χρονιάς στη Euroleague, επικρατώντας της Αρμάνι στο Μιλάνο με 85-82 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 18 πόντους στο φινάλε της τρίτης περιόδου (66-48).

Οι Ιταλοί, που «έπεσαν» στο 1-3, είχαν εξαιρετική εκκίνηση στο ματς και αύξησαν τη διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, οδηγώντας τη διαφορά πάνω από 20 πόντους. Διατήρησαν τον ίδιο ρυθμό και στην τρίτη περίοδο, πιστεύοντας ότι το ματς είχε τελειώσει, χωρίς να υπολογίσουν την αντίδραση της Ζαλγκίρις.

Η Ζαλγκίρις έκανε εξαιρετική εμφάνιση στο τελευταίο δεκάλεπτο, σημειώνοντας 37 πόντους ενώ δέχθηκε μόλις 16, πραγματοποιώντας μία εντυπωσιακή ανατροπή. Έτσι, μείωσε στους 3 πόντους, τρία λεπτά πριν το φινάλε, μετά από τρία σερί τρίποντα από τους Ουλανόβας (2) και Φρανσίσκο. Οι γηπεδούχοι συνεχίζουν να είναι άστοχοι, και οι βολές των Μπουτκεβίτσιους και Γκεντράιτις ολοκλήρωσαν τη μεγάλη ανατροπή.

Ο Γκεντράιτις με 21 πόντους (3/4 τρίποντα) «υπέγραψε» τη μεγάλη νίκη της ομάδας του Αντρέα Τρινκιέρι, ενώ ο Φρανσίσκο πρόσθεσε 17 πόντους. Την ίδια στιγμή, η Αρμάνι περίμενε πολλά από τον Νίκολα Μίροτιτς (17π., 11ρ.) αλλά τελικά δεν είχε λύσεις στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 49-31, 66-48, 82-85

Στο Μόναχο, η μονομαχία της Μπάγερν με την Παρί θύμιζε αγώνα NBA, με τους Βαυαρούς να κατακτούν τη νίκη με 109-107 έπειτα από ένα απίστευτο «θρίλερ», το οποίο κρίθηκε από το άστοχο σουτ του Σορτς από κοντά, τρία δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, μπροστά στον Μπούκερ.

Η Μπάγερν είχε σταθερό προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους (54-47), με τον Κάρσεν Έντουαρντς σε εξαιρετική κατάσταση (32π., 6/8 τρίποντα), τον Σαμπάζ Νέιπιερ (27π., 6/10 τρίποντα) και τον Ντέβιν Μπούκερ (21π., 7ρ.). Ωστόσο, η Παρί αντέτεινε ισχυρή επίθεση με πλουραλισμό, έχοντας τον Σορτς (22π.), τον Γουάρντ (18π.), τον Χίφι (16π.) και τον Μάλκολμ (15π.) να προσφέρουν λύσεις σε κάθε προσπάθεια των Βαυαρών να απομακρυνθούν.

Με ρεσιτάλ τριπόντων και από τις δύο ομάδες στην τελευταία περίοδο, το σκορ ξεπέρασε τους 100 πόντους. Η Παρί μείωσε σε 108-107 με σουτ του Χίφι και είχε την ευκαιρία να κλέψει το παιχνίδι στα τελευταία δευτερόλεπτα. Ο Σορτς όμως, αστόχησε, ο Βόιτμαν σημείωσε μία βολή στο ένα δέκατο του δευτερολέπτου και η Μπάγερν πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της στην εφετινή Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 54-47, 81-78, 109-107