Εντυπωσιακή αρχή για τον Άρη με νίκη 70-63 επί της Βαλτσέα

Στο πρώτο φιλικό προετοιμασίας για την νέα αγωνιστική περίοδο, ο Άρης επικράτησε της ρουμανικής Βαλτσέα με σκορ 70-63, σε έναν αγώνα κεκλεισμένων των θυρών που διεξήχθη στο «Nick Galis Hall». Ο Γιάννης Καστρίτης είχε αρκετές απουσίες, καθώς δεν ήταν διαθέσιμοι οι Νέιτ Λαζέφσκι (υποβλήθηκε σε επέμβαση στους κοιλιακούς προσαγωγούς), Βασίλης Τολιόπουλος (είχε πραγματοποιήσει μόλις δύο προπονήσεις με την ομάδα μετά την άδεια λόγω Εθνικής Ανδρών), Ντι Μόι Χοτζ (προφυλάχθηκε λόγω ενόχλησης στον προσαγωγό), και φυσικά ο Τρέι Γούντμπερι, ο οποίος αναμένεται στη Θεσσαλονίκη το απόγευμα της Τρίτης (27/8, 18:00). Απόντας ήταν επίσης ο νεαρός Βασίλης Καζαμίας, ενώ ο κόουτς του Άρη έδωσε αρκετό χρόνο συμμετοχής στον νεαρό Βασίλη Πουρλίδα.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 36-34, 52-49, 70-63.

Οι Θεσσαλονικείς ξεκίνησαν δυναμικά με 7-0 στο πρώτο λεπτό. Οι Ρουμάνοι μείωσαν σε 9-6, όμως οι «κιτρινόμαυροι» διατήρησαν το προβάδισμα με 8 πόντους του Λάντερς Νόλεϊ και με τρίποντο του νεαρού Πουρλίδα έκαναν το 19-13, πριν ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 21-20. Στο 16’, οι ΝτεΤζούλιους και Μαντζούκας έγραψαν το 33-26, με τον Μποχωρίδη να σημειώνει τρίποντο για το 36-31. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 36-34.

Η Βαλτσέα ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο με ένα σερί 0-8, αποκτώντας προβάδισμα 36-42. Ωστόσο, ο Άρης αντέτεινε με τον ίδιο τρόπο και με δύο τρίποντα του Γκιουζέλη πέρασε μπροστά με 44-42. Ο Νόλεϊ σκόραρε πέντε συνεχόμενους πόντους, ολοκληρώνοντας ένα επιμέρους 13-3 για το 49-45, και η περίοδος έκλεισε με τρίποντο του Μποχωρίδη (52-49).

Στην τελευταία περίοδο, οι «κιτρινόμαυροι» αύξησαν την πίεση, με τους Χατζηδάκη και Μποχωρίδη να μετατρέπουν το 52-51 σε 60-53. Ο Έλληνας γκαρντ με νέο τρίποντο έγραψε το 64-56, ενώ ο Νόλεϊ προσέθεσε άλλους τέσσερις πόντους για το 68-60, πριν ο Πουρλίδας με κάρφωμα ολοκληρώσει την αναμέτρηση με το τελικό 70-60.

ΑΡΗΣ: Μποχωρίδης 14 (3), Μαντζούκας 8 (2), Χατζηδάκης 3, Γκιουζέλης 8 (2), ΝτεΤζούλιους 8 (1), Νόλεϊ 17, Ρόμπερτς 5, Πουρλίδας 5 (1), Κλέι 2.

ΒΑΛΤΣΕΑ: Μπλιντάρου, Ντέιβις 3 (1), Ροτάρου 7 (1), Μπαρνς 8 (2), Ολισεμέκα 4, Σάμπιν 19 (3), Τσιριπέρου 5 (1), Γκρέι 11, Τσόικα 4, Ούτα 2.

* Η Βαλτσέα θα αναμετρηθεί αύριο (25/8) με τον ΠΑΟΚ στο PAOK Sports Arena, σε νέο φιλικό παιχνίδι κεκλεισμένων των θυρών.