Εντυπωσιακή εμφάνιση από Πάλμερ και Μαντουέκε στο Μολινό

Η συνεργασία μεταξύ Κόουλ Πάλμερ και Νόνι Μαντουέκε μετέτρεψε το θρίλερ του πρώτου ημιχρόνου στο «Μολινό» σε παράσταση για ένα ρόλο. Οι δύο νεαροί αστέρες της Τσέλσι «έβγαλαν μάτια» στην επιβλητική νίκη 6-2 επί της Γουλβς, κατά την 2η αγωνιστική της Premier League. Ο 22χρονος Μαντουέκε σημείωσε χατ-τρικ σε μόλις 15 λεπτά, με τρεις ασίστ από τον συνομήλικό του Πάλμερ, ο οποίος επίσης είχε σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο. Οι «λύκοι» κατάφεραν να απαντήσουν στα δύο γκολ των Λονδρέζων στο πρώτο μέρος και, με τέρμα του Στραντ Λάρσεν στις καθυστερήσεις, πήγαν ισόπαλοι (2-2) στα αποδυτήρια, αλλά η συνέχεια ανήκε αποκλειστικά στη νέα γενιά της Τσέλσι. Ο Εντσο Μαρέσκα χρησιμοποίησε ως αλλαγή τον νεοαποκτηθέντα Ζοάο Φέλιξ, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό σκορ, ενώ από την άλλη πλευρά, ο Ντανιέλ Ποντένσε μπήκε στο παιχνίδι στο 59΄.

Σε άλλο σημερινό αγώνα, Μπόρνμουθ και Νιούκαστλ αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στο «Vitality», με τους «ανθρακωρύχους» να μην καταφέρνουν να διπλασιάσουν τις νίκες τους στην αρχή του αγγλικού πρωταθλήματος. Οι γηπεδούχοι σκόραραν στις καθυστερήσεις με τον Ουαταρά, αλλά με παρέμβαση του VAR το γκολ ακυρώθηκε λόγω χεριού του σκόρερ.