Εντυπωσιακή εμφάνιση Γκασανίγκα: Τζιρόνα νίκησε την Αθλέτικ Μπιλμπάο με 2-1

Ο Πάουλο Γκασανίγκα ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής στο «Μοντιλίβι», όπου η Τζιρόνα νίκησε 2-1 την Αθλέτικ Μπιλμπάο, για την 9η αγωνιστική της La Liga. Στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Στουάνι ευστόχησε από την άσπρη βούλα, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Ο Αργεντινός τερματοφύλακας είπε το πρώτο «όχι» στο 28΄, σε εκτέλεση του Μπερενγκέρ. Στο 56΄, με το σκορ στο 1-1, οι Βάσκοι κέρδισαν νέο πέναλτι, αυτή τη φορά από τον Ινιάκι Γουίλιαμς. Ο Γκασανίγκα απέκρουσε, αλλά ο VAR διέταξε επανάληψη, καθώς δεν βρισκόταν στη σωστή θέση όταν εκτελούνταν το σουτ. Λίγα λεπτά αργότερα (58΄), ο Αντερ Ερέρα προσπάθησε και αυτός να τον νικήσει, χωρίς αποτέλεσμα.

Στις καθυστερήσεις, η Τζιρόνα κέρδισε πέναλτι μέσω VAR για αγκωνιά του Παρέδες στον Κρεϊτσι, και ο Στουάνι πέτυχε το «χρυσό» γκολ για την ομάδα του. Η νίκη αυτή ανεβάζει την Τζιρόνα στη βαθμολογία.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της La Liga έχουν ως εξής:

Λεγανές-Βαλένθια              0-0

Εσπανιόλ-Μαγιόρκα             2-1