Εντυπωσιακή νίκη για τη Μίλαν με 4-0 επί της Βενέτσια πριν την αναμέτρηση με τη Λίβερπουλ

Μία εντυπωσιακή προπόνηση πραγματοποίησε η Μίλαν απέναντι στην ουραγό Βενέτσια, η οποία έχει μόλις έναν βαθμό μετά από τέσσερα ματς, στο «Σαν Σίρο».

Η ομάδα του Πάουλο Φονσέκα επικράτησε με 4-0, σημειώνοντας όλα τα γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Με αυτή τη νίκη, η Μίλαν άνοιξε τον λογαριασμό της στην εφετινή Serie A, βελτιώνοντας έτσι την ψυχολογία της ενόψει της πρώτης αναμέτρησης του Champions League, που θα διεξαχθεί το βράδυ της Τρίτης με τη Λίβερπουλ στο ίδιο γήπεδο.

Στο πρώτο ημίωρο, οι «ροσονέρι» παραβίασαν τέσσερις φορές τα δίχτυα της αντιπάλου, με δύο από τα γκολ να προέρχονται από πέναλτι, καθιστώντας το υπόλοιπο της αναμέτρησης τυπική διαδικασία.

Αντίθετα, η Γιουβέντους δεν κατάφερε να κερδίσει την Εμπολι, καθώς η αναμέτρηση έληξε ισόπαλη 0-0, με την ομάδα να χάνει πολύτιμους βαθμούς πριν την πρώτη της αναμέτρηση στη φάση των ομίλων του Champions League με την Αϊντχόφεν, που θα γίνει στις 17/9. Καθώς η Κόμο πλησίασε την πρώτη της νίκη, τελικά η Μπολόνια ισοφάρισε στις καθυστερήσεις (2-2).

Ο Χαράλαμπος Λυκογιάννης βρισκόταν στον πάγκο των «ροσομπλού» και δεν αγωνίστηκε.