«Εντυπωσιακή νίκη της ΑΕΚ με 96-65 επί της Καρδίτσας»

Η ΑΕΚ πραγματοποίησε μια εντυπωσιακή εμφάνιση στην δεύτερη υποχρέωση της στην Greek Basketball League/A1 Ανδρών, νικώντας την Καρδίτσα με σκορ 96-65 στη SUNEL Arena στα Λιόσια. Η Ένωση συνεχίζει αήττητη και βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με τον Παναθηναϊκό. Στον αντίποδα, οι Θεσσαλοί υπέστησαν τη δεύτερη ήττα τους σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Οι «κιτρινόμαυροι» εκμεταλλεύτηκαν την εκκωφαντική τους εκκίνηση, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 14 πόντων (23-9), και βάζοντας πρόωρα τις βάσεις της νίκης. Στη συνέχεια, η ΑΕΚ διεύρυνε τη διαφορά στο +21 (48-27, 19΄), ολοκληρώνοντας το ημίχρονο με σκορ 50-33.

Στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, η Καρδίτσα αντέτεινε προσπάθειες για επιστροφή, μειώνοντας σε 52-41 στο 24΄. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι αντεπίεσαν και με εύστοχα τρίποντα ανέβασαν ξανά τη διαφορά στο +16 (57-41, 26΄). Στο 31΄, η ΑΕΚ διαμόρφωσε ένα μη αναστρέψιμο προβάδισμα +25 (72-47).

Πρωταγωνιστές στην νίκη της ΑΕΚ ήταν οι Σι Τζέι Μπράις (21 πόντοι) και Πρέντις Χαμπ (22 πόντοι), ενώ ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας σημείωσε 15 πόντους. Από την πλευρά της Καρδίτσας, ο Νέιτ Γούοτσον αγωνίστηκε σθεναρά και πέτυχε 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-9, 50-33, 69-47, 96-65

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μαρινάκης, Κατραχούρας, Κωνσταντινίδου

ΑΕΚ (Ντράγκαν Σάκοτα): Χαμπ 22 (6), Νετζήπογλου 11 (1), Κουζέλογλου 4, Γκόλντεν 8, Χέιλ, Γκρέι 10, Σκορδίλης 2, Καράμπελας, Φλιώνης 3, Μπράις 21 (2), Φίλλιος, Κουζμίνσκας 15.

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Νίκος Παπανικολόπουλος): Χολ 5 (1), Γουότσον 17, Λιούις 8, Κασελάκης 14 (1), Άλεν, Χόρχλερ 3, Πλώτας, Καπετάκης, Δίπλαρος 8, Χατζής, Καμπερίδης 5 (1), Χρηστίδης 5.