Εντυπωσιακή νίκη του Παναιτωλικού με 3-0 κόντρα στον Πανσερραϊκό

Ο Παναιτωλικός κατάφερε να κατακτήσει τους πρώτους του βαθμούς στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 3-0 του Πανσερραϊκού στο Αγρίνιο. Ο αγώνας, που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Super League, είδε τον Λομόνακο να ανοίγει το σκορ στο 27΄, τον Ντίας να διπλασιάζει τα τέρματα στο 50΄ και τον Μπουζούκη να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο 75΄.

Η νίκη αυτή ήταν κρίσιμη για την ομάδα του Γιάννη Πετράκη, που αναζητούσε απεγνωσμένα τη θετική αυτή έκβαση. Μετά από δύο άτυχες αγωνιστικές, η ομάδα άξιζε περισσότερα από το απόλυτο «μηδέν», ενώ η εντός έδρας ήττα από τη Λαμία στην πρεμιέρα καθιστούσε το αποψινό ματς ακόμη πιο καθοριστικό.

Οι γηπεδούχοι απέδειξαν την επιθυμία τους για τη νίκη, αν και ανησύχησαν από επιθέσεις των φιλοξενούμενων. Ωστόσο, ο τερματοφύλακας Τσάβες ήταν σε εξαιρετική κατάσταση. Ο Ματίας Τομάς αποτέλεσε μόνιμη πηγή κινδύνου, «τραντάζοντας» το δοκάρι με δυνατό σουτ στο 20΄ και λίγο αργότερα αναγκάζοντας τον Τσάβες σε σημαντική επέμβαση.

Στο 27΄, ο Λομόνακο κέρδισε τις κόντρες στην περιοχή και με υποδειγματικό σουτ άνοιξε το σκορ. Στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, στο 45΄, έχασε μια χρυσή ευκαιρία να «κλειδώσει» τη νίκη, όταν εκμεταλλεύτηκε αδράνεια των Σερραίων αλλά αστόχησε σε πλασέ απέναντι στον Γκουγκελσβίλι.

Ό,τι δεν πέτυχε ο Αργεντινός, το κατάφερε νωρίς στο β΄ ημίχρονο ο Παραγουανός Σέρχιο Ντίας. Στο 50΄, απέφυγε έναν αντίπαλο και με εξαιρετικό σουτ σημείωσε το 2-0. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Γιάννης Μπουζούκης στο 71΄, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ σε κανονική περίοδο μετά από 4,5 χρόνια, καθώς είχε σκοράρει μόνο στην τελευταία αγωνιστική των play off του 2024.

Ήταν πλέον δύσκολο για τον Πανσερραϊκό να αντιδράσει. Ο Παναιτωλικός πανηγύρισε την πρώτη του νίκη, ενώ οι Σερραίοι παραμένουν χωρίς βαθμό, κάτι που σημαίνει ότι το επόμενο «κομβικό» παιχνίδι τους είναι αυτό της προσεχούς αγωνιστικής (15-16/9) στην έδρα τους κόντρα στον Λεβαδειακό.

Διαιτητής: Πέτρος Τσαγκαράκης

Κίτρινες: Πέρες, Μπελεβώνης, Μπουζούκης, Μλάντεν – Φάρες, Στάικος, Γκίγκιτς

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Πετράκης): Τσάβες, Μαυρίας (33΄ λ.τρ. Μπουζούκης), Λιάβας (80΄ Μπακάκης), Παντελάκης, Μλάντεν, Τορεχόν, Σιέλης, Πέρες, Μπελεβώνης (80΄ Νικολάου), Ντίας (70΄ Λαχούντ), Λομόνακο (70΄ Μάιντεβατς)

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Μιχάλης Γρηγορίου): Γκουγκελασβίλι, Κουτσογούλας (85΄ Μασκανάκης), Χαντάκιας (46΄ Φάρες), Μπέργκστρομ, Πεταυράκης, Στάικος (70΄ Καπτούμ), Λιάσος (58΄ Περούτσι), Ντέλετιτς, Τομάς, Σάλαζαρ, Μπέτανκορ (70΄ Γκίγκιτς)