Εντυπωσιακή νίκη του Παναθηναϊκού με τον Παπασηφάκη να πρωταγωνιστεί

Το ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής της Α1 υδατοσφαίρισης ανδρών εξελίχθηκε σε θρίαμβο του Παναθηναϊκού, ο οποίος συνέτριψε τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη με 15-6. Η ομάδα του Δημήτρη Μάζη με εξαιρετική άμυνα, ειδικότερα στον παίκτη λιγότερο, προηγήθηκε 9-2 στο τέλος της δεύτερης περιόδου. Με τον Νίκο Παπασηφάκη να σημειώνει έξι γκολ, οι «πράσινοι» καθόρισαν το αποτέλεσμα του αγώνα από το πρώτο ημίχρονο, πετυχαίνοντας οκτώ αναπάντητα τέρματα. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά στο 1΄43΄΄ πριν τη λήξη του τρίτου οκταλέπτου είδαν τον Γιάννη Παπάκο να αποβάλλεται χωρίς αντικατάσταση για βιαιοπραγία, με αποτέλεσμα να αγωνιστούν για τέσσερα λεπτά με παίκτη λιγότερο. Τελικά, η ομάδα του Πανιωνίου παραδόθηκε, καθώς δεν μπόρεσε να βρει λύσεις απέναντι στην κυριαρχία του Παναθηναϊκού.