Εντυπωσιακή νίκη του Πανσερραϊκού στον Βόλο

Επειτα από ένα συγκλονιστικό -ειδικά στα τελευταία λεπτά- παιχνίδι, ο Πανσερραϊκός επικράτησε με 1-0 του Βόλου στο Πανθεσσαλικό, στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League. Ο Χεφτέ Μπετανκόρ στο 63’ σημείωσε το μοναδικό γκολ του αγώνα, με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα δοκάρι και, ειδικά τα «λιοντάρια» του Χουάν Φεράντο, να σπαταλούν ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 10λεπτο κι ήταν για τους φιλοξενούμενους. Ο Μοχάμεντ Σαλίμ Φαρές σούταρε δυνατά με το αριστερό από τη γωνία της μεγάλης περιοχής, με τον Ντάνιελ Κόβατς να διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ στο δεξί του «παραθυράκι». Στη συνέχεια ανέλαβε δράση, στην απέναντι εστία, ο Λούκα Γκουγκεσασβίλι. Ο Γεωργιανός τερματοφύλακας του Πανσερραϊκού «έβγαλε» με εντυπωσιακό τρόπο το δεξί βολέ του Μαξιμιλιάνο Κόμπα (18’) και μπλόκαρε το δεξί, αδύναμο σουτ του Όμρι Άλτμαν (21’).

Λίγο μετά το ημίωρο, από λάθος στη μεσαία γραμμή, η μπάλα έφτασε στον Ματίας Τομάς, αλλά ο αρχηγός των φιλοξενούμενων αστόχησε από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Τα «λιοντάρια» έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ στο 42’, σε φάση διαρκείας. Αρχικά, ο Μίλος Ντέλετιτς βγήκε πολύ πλάγια και δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κόβατς, με τον Παύλο Κορρέα να απομακρύνει άτσαλα και ψηλά και τον Φράνκο Φεράρι να διώχνει πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Με αρκετά λάθη ξεκίνησαν το δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες. Καλή στιγμή για τους Σερραίους στο 51’, με την κεφαλιά του Δημήτρη Χαντάκια μετά το κόρνερ του Τομάς να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Κόβατς, αλλά και στο 58’, με τον τερματοφύλακα των Θεσσαλών να «βγάζει» στην κλειστή του γωνία το δυνατό σουτ του Μίλος Ντέλετιτς. Ο πρώην άσος της ΑΕΚ και του Βόλου, όμως, πήρε τη… ρεβάνς στο 63’.

Όχι επί του προσωπικού, αλλά ετοιμάζοντας με υπέροχη κάθετη πάσα το 0-1 για τον Μπετανκόρ -ωραίο διαγώνιο, φαλτσαριστό πλασέ του 31χρονου Ισπανού που έφτασε τα πέντε (5) γκολ φέτος. Οι γηπεδούχοι του Σάββα Πουρσαϊτίδη πίεσαν, χωρίς όμως να μπορέσουν να δημιουργήσουν ιδιαίτερες φάσεις, με εξαίρεση μία δυνατή κεφαλιά του Αλέξανδρου Καλογερόπουλου στο 83’, που βρήκε σε ετοιμότητα τον Γκουγκεσασβίλι.

Τα τελευταία λεπτά ήταν συναρπαστικά. Στο 86’, Μπετανκόρ και Χουάν Καμίλο Σαλαζάρ έφυγαν στην αντεπίθεση, με τον τελευταίο να σημαδεύει με πλασέ το δεξί δοκάρι της εστίας του Κόβατς. Δύο λεπτά μετά, έπειτα από σουτ του Λούκας Βιγιαφάνιες και ασθενή απόκρουση του Γκουγκεσασβίλι, ο Πέδρο Κόντε σκόραρε, όμως ήταν εκτεθειμένος και το γκολ ακυρώθηκε. Ο Μπετανκόρ, σε νέα αντεπίθεση, σούταρε πάνω από τα δοκάρια στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων για να ισοφαρίσει ο Βόλος στα… δοκάρια στο 90+3’. Ο Ζούνιορ Μεντιέτα σούταρε, ο Γκουγκεσασβίλι απέκρουσε, η μπάλα έφτασε στον Αμίν Γιασίν Ασεχνούν, που σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι -η μπάλα έσκασε εκτός εστίας και απομακρύνθηκε.

Με οκτώ λεπτά καθυστερήσεων συμπληρωμένα -από τα έξι που έδειξε ο Αλέξανδρος Κατσικογιάννης- ο Σαλαζάρ σπατάλησε ακόμη μία σπουδαία ευκαιρία να σκοράρει, καθώς σε τετ-α-τετ τον σταμάτησε ο Κόβατς. Το 0-1 έμεινε μέχρι τέλους, με τα «λιοντάρια» να πανηγυρίζουν ένα σπουδαίο «τρίποντο» που φέρνει τον Πανσερραϊκό στους επτά βαθμούς, όσους έχει κι ο Βόλος.

Διαιτητής: Αλέξανδρος Κατσικογιάννης (Ηπείρου)

Κίτρινες: Κορρέα, Μεντιέτα, Κόμπα – Λιάσος, Σαλαζάρ, Γκουγκεσασβίλι, Χατζηστραβός.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΒΟΛΟΣ ΝΠΣ (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Κόβατς, Σούντγκρεν, Κορρέα, Καλογερόπουλος, Φεράρι, Τσοκάνης (73’ Κόντε), Μπερναντού, Μεντιέτα, Κόμπα, Άλτμαν (57’ Βιγιαφάνιες), Κόσζτα (87’ Ασεχνούν).

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Χουάν Φεράντο): Γκουγκεσασβίλι, Δεληγιαννίδης, Μπέργκστρομ, Ντάβιντσον, Φαρές, Περούτσι, Λιάσος (59’ Ζελέν), Χαντάκιας (82’ Καρασαλίδης), Ντέλετιτς (74’ Σαλαζάρ), Τομάς (82’ Χατζηστραβός), Μπετανκόρ.