Εντυπωσιακή νίκη του ΠΑΟΚ με 112-93 απέναντι στη Βαλτσέα

Μετά από δύο εβδομάδες εντατικών προπονήσεων, ο ΠΑΟΚ πραγματοποίησε την πρεμιέρα του στις φιλικές αναμετρήσεις, επικρατώντας της Βαλτσέα από τη Ρουμανία με σκορ 112-93 στο PAOK Sports Arena. Ο προπονητής Μάσιμο Καντσελιέρι απέσπασε πολλά και χρήσιμα συμπεράσματα από την αναμέτρηση αυτή.

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 52-41, 84-69, 112-93.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε τον αγώνα με τους Ρέινολντς, Κατσίβελη, Περσίδη, Κρόιζερ και Άπσον. Αν και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 0-6, οι γηπεδούχοι αντεπίθεθηκαν για να πάρουν το προβάδισμα 8-6, δημιουργώντας διψήφια διαφορά πόντων (28-18) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, την οποία δεν απώλεσαν ως το τέλος της αναμέτρησης.

Ο ΠΑΟΚ διατήρησε την υπεροχή του, φτάνοντας στο 38-22 στο 12΄ και στο 52-41 στο ημίχρονο. Στο 25ο λεπτό, η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 19 πόντους (67-48) και παρέμεινε σε διψήφια επίπεδα, φτάνοντας ακόμη και στους 28 πόντους (108-80) στο τέλος της τέταρτης περιόδου.

Ο Καντσελιέρι προτίμησε να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες, με τον 17χρονο Λέφα να μπαίνει στο παιχνίδι από το πρώτο δεκάλεπτο. Στα τελευταία τρία λεπτά, οι Θεσσαλονικείς αγωνίστηκαν με τους Σκουλαριώτη, Γιαννάτο, Λέφα, Μανθόπουλο και Στανόγεβιτς.

Αξιοσημείωτο είναι ότι ο Σέντρικ Χέντερσον Τζούνιορ δεν αγωνίστηκε λόγω αδιαθεσίας, με την επιστροφή του στην προπόνηση να αναμένεται τη Δευτέρα.

Διαιτητές: Τζιοπάνος, Λόρτος, Δέλλας.

ΠΑΟΚ: Λέφας 6, Άπσον 9, Φόρεστερ 22, Ιατρίδης 3, Περσίδης 2, Κατσίβελης 14, Σκουλαριώτης, Γιαννάτος, Παπαδάκης 9 (3), Μπάρτλεϊ 16 (3), Μανθόπουλος, Ρέινολντς Τζούνιορ 17 (1), Κρόιζερ 11 (1), Στανόγεβιτς 3 (1)

ΒΑΛΤΣΕΑ: Μπλιντάρου 4, Ντέιβις 15 (3), Ροτάρου, Μπαρνς 21 (5), Ολισεμέκα 7, Σαμπίν 25 (2), Τσιριπέρου 2, Γκρέι 11 (1), Τσουίκα 1, Ούτα 7.