Εντυπωσιακή νίκη του ΠΑΟΚ στην Ιρλανδία, προκρίνεται στη League Phase του Europa League

Ο ΠΑΟΚ «σφράγισε» την πρόκριση του στη League Phase του Europa League με μια επιβλητική νίκη 2-0 κόντρα στη Σάμροκ Ρόβερς στο Δουβλίνο, στη δεύτερη αναμέτρηση για τα πλέι οφ της διοργάνωσης. Μετά το 4-0 του πρώτου παιχνιδιού στην Τούμπα την προηγούμενη εβδομάδα, ο «Δικέφαλος» κυριάρχησε και στο Tallaght Stadium και περιμένει με ανυπομονησία την κλήρωση στο Μονακό (30/8) για να μάθει τους αντιπάλους του στη League Phase του δεύτερου τη τάξει πρωταθλήματος της UEFA. Η εκτός έδρας νίκη ήρθε μέσω γκολ από τους Μαγκόμεντ Οζντόεφ (64′) και Κίριλ Ντεσπόντοφ (75′), οι οποίοι «καθάρισαν» το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε στο ματς με επιθετική διάθεση, αποδεικνύοντας την πρόθεσή του να διπλασιάσει τις νίκες απέναντι στην αντίπαλό του. Στο 5ο λεπτό, απείλησε με δυνατό σουτ του Ντεσπόντοφ, το οποίο ο Πολς απέκρουσε σε κόρνερ. Κάποιες στιγμές αργότερα, στο 10ο λεπτό, ο τερματοφύλακας της Σάμροκ Ρόβερς απέτρεψε τον κίνδυνο από σουτ του Μπάμπα, ενώ και στο 36ο λεπτό διώχνοντας την μπάλα από απευθείας φάουλ του Ντεσπόντοφ, κράτησε την ομάδα του στο παιχνίδι.

Στο 49ο λεπτό, η Σάμροκ Ρόβερς είχε την πρώτη της τελική με τον Τάουελ, όμως η μπάλα κατέληξε ψηλά άουτ. Στο 52′, απείλησε ξανά με απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Κάβανο, με τον Κοτάρσκι να διώχνει σε κόρνερ.

Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να σκοράρει με τους Οζντόεφ (56′) και Τισουντάλι (57′), όμως τα κατάφερε στο 64ο λεπτό με τον Οζντόεφ, ο οποίος μετά από απόκρουση του Πολς σε πλασέ του Ζίβκοβιτς, βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση και με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ για τον ΠΑΟΚ.

Στο 75ο λεπτό, ο Σβάμπ βρήκε ωραία τον Ντεσπόντοφ, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Ο Βούλγαρος μέσος υπήρξε κοντά στο να διπλασιάσει τα τέρματά του, αλλά το σουτ του στο 90’ εξουδετερώθηκε από τον Πολς.

* Περίπου 100 φίλαθλοι του ΠΑΟΚ παρακολούθησαν το ματς από κοντά, κάνοντάς τους να ξεχωρίσουν με τη φωνή τους στο Tallaght Stadium.

Διαιτητής: Ντονάτας Ρούμσας (Λιθουανία)

Κίτρινες: Τάουελ/Μιχαηλίδης

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΣΑΜΡΟΚ ΡΟΒΕΡΣ (Στίβεν Μπράντλεϊ): Πολς, Κλίρι, Λόπες, Κάβανο (65’ Γκρέις), Τάουελ, ΜακΈνεφ, Ο’Νιλ (65’ Νούναν), Ο’Σάλιβαν, Μπερνς (64’ Φαρούτζια), Μπάιρν (64’ Μαντρόιου), ΜακΝάλτι (65’ Μπουρκ).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ότο, Κετζιόρα, Μιχαηλίδης, Μπάμπα (76’ Ράφα Σοάρες), Καμαρά, Οζντόεφ (71’ Σβαμπ), Ντεσπόντοφ, Μουργκ (71’ Τάισον), Ζίβκοβιτς (71’ Κωνσταντέλιας), Τισουντάλι (71’ Τσάλοφ).