Εντυπωσιακή πρεμιέρα για την Εθνική Ελλάδας υπό την καθοδήγηση του Γιοβάνοβιτς

Η Εθνική Ελλάδας πραγματοποίησε μια ιδανική πρεμιέρα στον 2ο όμιλο της League B του Nations League, νικώντας τη Φινλανδία με 3-0 στο γήπεδο «Γ. Καραϊσκάκης». Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Φώτης Ιωαννίδης, ο οποίος σημείωσε δύο γκολ (23′, 76′) και είχε μάλιστα και ένα δοκάρι. Το τρίτο τέρμα ήρθε από αυτογκόλ του Κόλμαν (37′), σε μια βραδιά όπου η ελληνική ομάδα έδειξε φρεσκάδα και διάθεση για μια νέα αρχή. Παράλληλα, ο 21χρονος άσος της Σλάβια Πράγας, Χρήστος Ζαφείρης, πραγματοποίησε το ντεμπούτο του, μπαίνοντας ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο (67′) και καταγράφοντας την πρώτη του συμμετοχή με την Εθνική.

Η Ελλάδα ξεκίνησε τον αγώνα με κάποια μουδιασμένα βήματα, μη βρίσκοντας τις σωστές συνεργασίες στο επιθετικό τρίτο για να δυσκολέψει την άμυνα των φιλοξενούμενων. Αντίθετα, η Φινλανδία είχε την πρώτη καλή ευκαιρία στο 12′ με το σουτ του Άντμαν από την περιοχή, το οποίο πέρασε δίπλα από τα δοκάρια του Βλαχοδήμου.

Η οξυδέρκεια του Φώτη Ιωαννίδη οδήγησε την Εθνική Ελλάδας στο σκορ στο 23ο λεπτό. Από κακή πάσα του Γκάλβεζ προς τον Χραντέσκι, ο Φινλανδός γκολκίπερ έκανε κακό κοντρόλ, δίνοντας την ευκαιρία στον Ιωαννίδη να πάρει την μπάλα, να τον προσπεράσει και να κάνει το 1-0.

Το γκολ του Ιωαννίδη «ξεκλείδωσε» την ελληνική ομάδα, η οποία στο 37′ αύξησε το προβάδισμά της σε 2-0 με ένα όμορφο τέρμα, παρά το γεγονός ότι προήλθε από αντίπαλο (Κόλμαν). Η συνεργασία των Μπακασέτα, Ιωαννίδη και Τσιμίκα ήταν εντυπωσιακή, με τον τελευταίο να γυρίζει την μπάλα προς τον Κουλιεράκη, ο οποίος την ακούμπησε πριν καταλήξει στα δίχτυα μέσω του Κόλμαν.

Η Φινλανδία προσπάθησε να αντιδράσει και στο 42′ πλησίασε στο γκολ, όταν ο Μαυροπάνος έδιωξε την μπάλα πριν περάσει τη γραμμή, έπειτα από πλασέ του Κόλμαν. Λίγα λεπτά αργότερα, ο Κουλιεράκης αναστάτωσε την προσπάθεια του Νίσιλα με σωτήρια παρέμβαση.

Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, η Ελλάδα μπήκε δυνατά και «άγγιξε» το τρίτο γκολ, αλλά η προσπάθεια του Ιωαννίδη στο 47′ κατέληξε στο αριστερό δοκάρι μετά από ελάχιστη παρέμβαση του Χραντέσκι.

Στο 52′, το γύρισμα του Τσιμίκα από την υπέροχη πάσα του Κωνσταντέλια δεν βρήκε τους Πέλκα ή Ιωαννίδη, καθώς ο Χραντέσκι μπλόκαρε την μπάλα. Στο 69′, το σουτ του Μπακασέτα αποκρούστηκε από τον γκολκίπερ της Φινλανδίας.

Η Εθνική ολοκλήρωσε την επικράτησή της με τρίτο γκολ στο 76′, πάλι από τον Ιωαννίδη, ο οποίος έπιασε μια εξαιρετική κεφαλιά μετά από κόρνερ του Μπακασέτα, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

Διαιτητής: Ουρς Σνάιντερ (Ελβετία)

Κίτρινες: 50′ Κουλιεράκης, 90′ Ζαφείρης – 25′ Κόλμαν, 90’+1′ Πέλτολα

Συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΕΛΛΑΔΑ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Βλαχοδήμος, Ρότα, Μαυροπάνος, Κουλιεράκης, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης (67′ Ζαφείρης), Μάνταλος (67′ Σιώπης), Χατζηγιοβάνης (46′ Κωνσταντέλιας), Μπακασέτας (77′ Βαγιαννίδης), Πέλκας, Ιωαννίδης (77′ Παυλίδης).

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (Μαρκού Κανέρβα): Χραντέσκι, Σταλ, Χόσκονεν, Ιβανόφ, Γκάλβεζ, Πελτόλα, Σούλερ (44′ λ.τρ. Νίσιλα), Άντμαν (63′ Κέσκινεν), Καμαρά, Λουντ (66′ Γιένσεν), Κόλμαν (63′ Πογιάνπαλο).