Εντυπωσιακή πρεμιέρα για την Εθνική: Νίκη με 3-1 επί της Βόρειας Μακεδονίας

Η Εθνική ομάδα βόλεϊ πανηγύρισε μια σημαντική νίκη με 3-1 σετ απέναντι στη Βόρεια Μακεδονία, κατά την πρεμιέρα του 6ου προκριματικού ομίλου του EuroVolley, που διεξήχθη στα Σκόπια. Η είσοδος των Χανδρινού και Ανδρεόπουλου, μετά από ένα καταστροφικό πρώτο σετ, έφερε ηρεμία στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, το οποίο κατάφερε τελικά να αποσπάσει το επιθυμητό αποτέλεσμα. Ο Μούχλιας ήταν ο κορυφαίος σκόρερ της ομάδας με 24 πόντους (19/28 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 1 άσο).

Κατά την ανάκρουση του εθνικού ύμνου της Ελλάδας, το κοινό των 5.000 θεατών στο Γιάνε Σαντάνσκι αντέδρασε με αποδοκιμασίες, ενώ οι Έλληνες υποστηρικτές τραγουδούσαν και ο Σταύρος Κασαμπαλής σήκωσε τη γροθιά του σε ένδειξη υποστήριξης. Με τη λήξη του αγώνα, κατά τη διάρκεια των πανηγυρισμών, ένα κέρμα χτύπησε τον Κώστα Χριστοφιδέλη στο πρόσωπο.

Η Εθνική ξεκίνησε τον αγώνα με τρία λάθη (διπλή μπαλιά του Λινάρδου, άσο στον Τζιάβρα, λάθος θέσεις), με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ με 3-0. Ένας νέος άσος από τον Τζιάβρα αύξησε τη διαφορά στους τέσσερις πόντους. Στη συνέχεια, ο Πρωτοψάλτης έκανε άουτ, φέρνοντας το σκορ στο 10-5 και αναγκάζοντας τον Χριστοφιδέλη να ζητήσει το πρώτο τάιμ άουτ. Ακολούθησαν αρκετά λάθη, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 14-6, με την ομάδα μας να δείχνει εκτός ρυθμού. Ο Ανδρεόπουλος αντικατέστησε τον Ράπτη, αλλά η κατάσταση δεν άλλαξε και βρέθηκαν πίσω με 16-7. Με την είσοδο του Μίλεφ, μειώσαμε σε 18-12, αλλά το πρώτο σετ κατέληξε καταστροφικά με 25-15, με 9 λάθη, 4 άσους και μόλις ένα τάιμ άουτ.

Στο δεύτερο σετ, η ομάδα παρουσίασε αλλαγές με ακραίο τον Ανδρεόπουλο και λίμπερο τον Χανδρινό. Ένας άσος του Βουλκίδη μας έφερε μπροστά με 4-7. Με την πορεία του σετ, η Βόρεια Μακεδονία μείωσε σε 14-17, αλλά οι Έλληνες παίκτες κατάφεραν να ισοφαρίσουν το σκορ στο 1-1, κερδίζοντας το σετ με 18-25.

Στο τρίτο σετ, η Ελλάδα ξεκίνησε με άσο του Βουλκίδη και προηγήθηκε 6-7, ενώ διατήρησε το προβάδισμα φτάνοντας στο 13-18. Παρά την προσπάθεια της Βόρειας Μακεδονίας να κλείσει την απόσταση, τελικά η Ελλάδα κατέκτησε το σετ με 23-25.

Στο τέταρτο σετ, οι Έλληνες ξεκίνησαν δυναμικά και προηγήθηκαν 2-4, με τον Βουλκίδη να σημειώνει μπλοκ. Κλείνοντας τον αγώνα, η Εθνική διασφάλισε τη νίκη με σκορ 20-25.

* Οι πόντοι της Βόρειας Μακεδονίας προήλθαν από 8 άσσους, 45 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 6 άσσους, 49 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-15, 18-25, 23-25, 20-25) σε 109′

1. Ελλάδα 1 νίκη-0 ήττες, 3 βαθμοί, 3-1 σετ, 90-86 πόντοι

2. Βόρεια Μακεδονία 1 νίκη-1 ήττα, 3 βαθμοί, 4-3 σετ, 161-134 πόντοι

3. Γεωργία 0 νίκες-1 ήττα, 0 βαθμοί, 0-3 σετ, 44-75 πόντοι