Εντυπωσιακή πρεμιέρα με «διπλό» Άρη Λεμεσού κατά της Καρμιώτισσας

Στην πρεμιέρα του κυπριακού πρωταθλήματος, δύο «διπλά» σημειώθηκαν στις αναμετρήσεις του Σαββάτου (24/8). Μετά την εντυπωσιακή νίκη 4-2 της ΑΕΛ σε βάρος της νεοφώτιστης Ομόνοιας 29Μ, ο Άρης Λεμεσού κέρδισε με 3-1 την Καρμιώτισσα Πολεμιδιών. Ο Κάρολ Στρούσκι άνοιξε το σκορ για τον Άρη στο 18ο λεπτό, ενώ ο Ρώσος Αλεξάντερ Κακόριν πέτυχε το 2-0 στο 60΄. Ο Ζακάρια Σάβο διαμόρφωσε το 3-0 στο 79΄, με τον Μπόρις Σμίλιανιτς να μειώνει σε 3-1 για την Καρμιώτισσα στο 88ο λεπτό.

Νωρίτερα, η ΑΕΛ επιβλήθηκε 4-2 της Ομόνοιας 29ης Μαΐου στο Στάδιο Κατωκοπιά-Επιστροφή-Γλαύκος Κληρίδης. Η ομάδα της Λεμεσού προηγήθηκε νωρίς, μόλις στο 3ο λεπτό, με πέναλτι από τον Ιβάν Τρισκόφσκι. Ο Ανδρέας Μακρής διπλασίασε τα τέρματα στο 18ο λεπτό, ενώ ο Νίκολα Τρούγιτς μείωσε σε 2-1 για τους γηπεδούχους στο 37΄, πετυχαίνοντας το πρώτο γκολ της Ομόνοιας 29Μ στην Α΄ κατηγορία. Ο Ντανιίλ Λεσοβόι διαμόρφωσε το 3-1 στο 45+3΄, ενώ στο 58ο λεπτό ο Ιάσωνας Πικής πέτυχε το δεύτερο γκολ της Ομόνοιας 29Μ. Ο Ντιλάν Ουεντραογκό ολοκλήρωσε τον σκορ για την ΑΕΛ στο 82΄, διαμορφώνοντας το τελικό 4-2.