Εντυπωσιακή πρεμιέρα στο Champions League ανδρών με πρωταγωνιστές Αργυρόπουλο και Σκουμπάκη

Ελληνες παίκτες αναδείχθηκαν πρωταγωνιστές στην εναρκτήρια βραδιά του Champions League υδατοσφαίρισης ανδρών. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης Φερεντσβάρος ξεκίνησε την προσπάθεια υπεράσπισης του τίτλου της με εύκολη νίκη 16-7 επί της Ντιναμό Τιφλίδας, με τον Στέλιο Αργυρόπουλο να είναι ο κορυφαίος σκόρερ, σημειώνοντας πέντε γκολ.

Στο Βελιγράδι, η αποδυναμωμένη Νόβι Μπέογκραντ κατάφερε μόλις στο τελευταίο οκτάλεπτο να κάμψει την αντίσταση της μαχητικής Στεάουα και επικράτησε 11-7, με τον Δημήτρη Σκουμπάκη να δίνει πολύτιμες λύσεις, σκοράροντας τέσσερις φορές. Ο Αγγελος Βλαχόπουλος, αν και δεν βρήκε δίχτυα, μοίρασε τρεις ασίστ.

Το ντέρμπι της πρεμιέρας δικαίωσε το χαρακτηρισμό του, καθώς κρίθηκε στα πέναλτι. Η Γιάντραν Σπλιτ, με τον μέχρι πέρυσι τερματοφύλακα του Ολυμπιακού Μάρκο Μπίγιατς να διακρίνεται, κράτησε τη Ραντνίτσκι Κραγκούγεβατς χωρίς γκολ στα πρώτα 14 λεπτά της αναμέτρησης. Παρά το προβάδισμα που πήρε η Γιάντραν, η σερβική ομάδα αντεπίθεσε με ένα σερί 4-0 στα τελευταία πέντε λεπτά, ανατρέποντας την κατάσταση και προηγήθηκε 10-9.

Η Οραντέα πέτυχε σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί του Ανόβερου με 11-10, με τρία γκολ του Ρώσου Ιβάν Γκουσάροφ, ο οποίος πέρυσι αγωνιζόταν στα Χανιά.

Νόβι Μπέογκραντ (Σερβία)-Στεάουα Βουκ. (Ρουμανία)      11-7

Ανόβερο (Γερμανία)-Οραντέα (Ρουμανία)                  10-11

Φερεντσβάρος (Ουγγαρία)-Ντιναμό Τιφλίδας (Γεωργία)     16-7

Γιάντραν Σπλιτ (Κροατία)-Ραντνίτσκι (Σερβία)           15-13 πεν. (κ.α. 10-10)