Εντυπωσιακή πρεμιέρα στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ζίου ζίτσου με τρία μετάλλια για την Ελλάδα

Η 2η ημέρα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Ζίου Ζίτσου (και 1η για τις κατηγορίες Ανδρών – Γυναικών) ολοκληρώθηκε με τρία μετάλλια για την ελληνική αποστολή!

Η Αθανασία Ζαριώπη και η Ιωάννα Ευθυμίου πραγματοποίησαν συγκλονιστικές εμφανίσεις και ανέβηκαν αμφότερες στο τρίτο σκαλί του βάθρου. Οι φίλοι που βρέθηκαν στις κερκίδες του σταδίου «Δύο Αοράκια» έδωσαν παλμό και πανηγύρισαν έντονα τις επιτυχίες των αθλητών τους.

Στο βάθρο ανέβηκαν επίσης οι Κωνσταντίνος και Άγγελος Μυλωνάς στο Duo open, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, για το τρίτο μετάλλιο της ημέρας.

Η Αθανασία Ζαριώπη στα -48κ. fighting κατάφερε μέσω του ταμπλό του αποκλεισμού να φτάσει στον αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο. Εκεί αντιμετώπισε την Ρουμάνα Αντρέα Τσιορνέι, την οποία κέρδισε με ippon στο τέλος του αγώνα, και ενώ είχε ήδη προβάδισμα με 14-9, για να κατακτήσει το χάλκινο.

«Αισθάνομαι υπέροχα γιατί μετά από ένα χρόνο αποχή ήρθε το μετάλλιο. Το αφιερώνω στην οικογένειά μου, στον πατέρα μου, τη μητέρα μου που δεν είναι εδώ και τον αδελφό μου» είπε συγκινημένη.

Το δεύτερο μετάλλιο στα fighting ήταν ένα απόλυτο θρίλερ. Στον αγώνα για τα -52κ., η Ιωάννα Ευθυμίου έδωσε την ψυχή της για το χάλκινο κόντρα στην Νουτσαλάτ Σινγκτσαλάντ από την Ταϊλάνδη. Η Ταϊλανδέζα πήρε προβάδισμα στη λήξη με 7-6, αλλά η ελληνική ομάδα έκανε ένσταση για φάση στο 1:28, με τους διαιτητές να αντιλαμβάνονται καθυστερημένα το τσάλεντζ. Αφού εξέτασαν τη φάση, δικαιώθηκε και πήρε πίσω πόντο που είχε δοθεί στην Ταϊλανδή, και με 9-7 κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. Η ελληνική κερκίδα ξέσπασε σε πανηγυρισμούς στα Δύο Αοράκια!

«Ήμουν λίγο απογοητευμένη μετά την ήττα στον πρώτο αγώνα. Κάποια παιχνίδια ήταν οριακά, αλλά εν τέλει έγινε αυτό που ήταν ο στόχος μας. Το αφιερώνουμε σε όλους. Την οικογένειά μου, τον προπονητή μου, στον κόσμο, στην Ελλάδα».

Για να φτάσει ως εκεί, χρειάστηκε νωρίτερα να αποκλείσει την Αντωνία Αλμπάνη (9η με πολύ καλές εμφανίσεις) σε ένα οριακό αγώνα με 14-13 στο φινάλε.

Οι αδελφοί Μυλωνά, μετά την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου στο Duo, δήλωσαν: «Πρώτη φορά σε μια τέτοια διοργάνωση και είμαστε ένα βήμα πιο κοντά στα World Games. Ευχαριστούμε τον προπονητή μας, τους γονείς μας και όσους μας στήριξαν».

Αξιοσημείωτες και οι προσπάθειες των υπολοίπων Ελλήνων αθλητών, καθώς η χώρα μας είχε πλασαρίσματα στην 7η και την 9η θέση σε αρκετές κατηγορίες.

7η θέση: Καρζή Νατ./Μαρία Σερβέ

*Συνδιοργανωτές των αγώνων είναι το υπουργείο Αθλητισμού και η Περιφέρεια Κρήτης, ενώ τα Παγκόσμια πρωταθλήματα διεξάγονται υπό την αιγίδα του υπουργείου Τουρισμού και του Δήμου Ηρακλείου. Χορηγός επικοινωνίας των αγώνων είναι το Αθηναϊκό Μακεδονικό Πρακτορείο Ειδήσεων, το TV Creta και το Creta24.gr