«Εντυπωσιακός αγώνας για Γερμανία και Ολλανδία στην πρεμιέρα του Nations League»

Η Γερμανία και η Ολλανδία έκαναν την εκκίνηση τους στον 3ο όμιλο της League A του Nations League με εντυπωσιακά αποτελέσματα. Τα «πάντσερ» διέλυσε την Ουγγαρία με το εμφατικό 5-0 στην Merkur Spiel-Arena του Ντίσελντορφ, ενώ οι «οράνιε» επιβλήθηκαν της Βοσνίας/Ερζεγοβίνης με 5-2, ανατρέποντας το αρχικό 3-2 στο φινάλε. Παράλληλα, η Αλβανία πέτυχε μια σημαντική ανατροπή κόντρα στην Ουκρανία με 2-1 στην epet Arena της Πράγας για τον 1ο όμιλο της League B.

Στο Ντίσελντορφ, η Γερμανία έδωσε «παράσταση» νίκης απέναντι στην Ουγγαρία, κερδίζοντας πιο εύκολα από το EURO 2024, με 5 διαφορετικούς σκόρερ (Φίλκρουγκ, Μουσιάλα, Βιρτς, Πάβλοβιτς, Χάβερτς) και τον Μουσιάλα να είναι ο πρωταγωνιστής με τρεις ασίστ.

Στο Αϊντχόφεν, η Ολλανδία άνοιξε το σκορ γρήγορα με τον Ζίρκζι, αλλά οι Βόσνιοι ισοφάρισαν άμεσα με τον Ντεμίροβιτς. Πριν το ημίχρονο, ο Ρέιντερς επανέφερε τους «οράνιε» μπροστά στο σκορ, ενώ ο Χάκπο έκανε το 3-1 στο 56′. Παρά την προσπάθεια των Βόσνιων με τον Ντζέκο στο 73′, η ποιότητα της Ολλανδίας φάνηκε στο τέλος, με τα γκολ των Βέχορστ και Σίμονς να διαμορφώνουν το τελικό 5-2.

Στην Πράγα, η Ουκρανία (με τον Ρομάν Γιάρεμτσουκ του Ολυμπιακού να αγωνίζεται σε όλο το παιχνίδι) προηγήθηκε νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο με το γκολ του Κονόπλια, όμως η Αλβανία απάντησε δυναμικά. Ο Ισμαΐλι ισοφάρισε στο 54′ και ο Ασάνι στο 66′ σφράγισε τη νίκη με ένα πολύτιμο γκολ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 1ης αγωνιστικής στο Nations League είναι τα εξής:

Πορτογαλία – Κροατία 2-1

(7΄ Νταλότ, 34΄ Ρονάλντο – 41΄ αυτ. Νταλότ)

Σκωτία – Πολωνία 2-3

(46΄ Γκίλμουρ, 76΄ ΜακΤόμινεϊ – 8΄ Σιμάνσκι, 44΄ πεν. Λεβαντόφσκι, 90+7΄ πεν. Ζαλέφσκι)