Εντυπωσίασε ο Κουγιουμτσίδης, χωρίς πρόκριση στην Ελευθέρα

Δίχως πρόκριση ολοκληρώθηκε για την Ελλάδα η πρώτη ημέρα του προολυμπιακού τουρνουά της Βουδαπέστης. Οι Ελληνες αθλητές μπορεί να μην κατάφεραν να πάρουν το πολυπόθητο «εισιτήριο», αλλά ειδικά η εμφάνιση του Γιώργου Κουγιουμτσίδη άφησε πάρα πολλές υποσχέσεις.

Ο Ελληνας πρωταθλητής αγωνίστηκε στα 74κ. κι έφτασε έως τα προημιτελικά, όπου αποκλείστηκε από τον Κεντάντζε, καθώς έχασε με 14-9. Η εμφάνισή του ήταν εντυπωσιακή και πενήντα δευτερόλεπτα πριν το τέλος ήταν πίσω στο σκορ με 8-7. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Γεωργιανός αθλητής είναι από τα μεγάλα ονόματα της κατηγορίας με πολλά μετάλλια σε Παγκόσμια και Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα στην κατοχή του. Ο Κουγιουμτσίδης, όμως, τον πάλεψε στα ίσα και έδειξε ότι μπορεί να πάρει την Ολυμπιακή πρόκριση στο προολυμπιακό τουρνουά του Μαΐου.

Για να φτάσει έως τα προημιτελικά ο Ελληνας πρωταθλητής επικράτησε με τεχνική υπεροχή του Αμιν (Σαν Μαρίνο) στον προκριματικό γύρο και του Γκασεμίκια (Μεγάλη Βρετανία), χωρίς αγώνα στους «16».

Ο Γιώργος Πιλίδης στα 65κ. αποκλείστηκε στα προημιτελικά από τον Μολδαβό Σακουλτάν με 2-0, δεχόμενος ισάριθμες παρατηρήσεις. Νωρίτερα ο Ελληνας πρωταθλητής είχε επικρατήσει του Ιταλού Μανσούρ με 8-4 κι ενώ πέντε δευτερόλεπτα πριν τη λήξη έχανε με 4-3.

Οι Τιμοφέι Ξενίδης και Γιώργος Σαββουλίδης έχασαν με τεχνική υπεροχή από τους Τιλ (Γερμανία) και Σαμπανάου (Λευκορωσία) αντίστοιχα.

Οι Γιώργος Κουγιουμτσίδης και Γιώργος Σαββουλίδης θα παλέψουν αύριο (19/3) στα ρεπεσάζ με στόχο να ανέβουν στο βάθρο του προολυμπιακού τουρνουά, χωρίς όμως, να ισοδυναμεί με Ολυμπιακή πρόκριση σε όποιον κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο.

Τέλος αύριο (19/3) αγωνίζεται στο προολυμπιακό τουρνουά η Κατερίνα Πιτσιάβα. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια θα αντιμετωπίσει στη φάση των «16» στα 76κ. την Μπελίνσκα (Ουκρανία).