Επαναφορά του Παναθηναϊκού με γκολ του Τετέ στο φινάλε

Το γκολ του Τετέ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ισοφάρισε το σκορ σε 2-2, «σώζοντας» τον Παναθηναϊκό από ένα σοβαρό «κάζο» στη Λεωφόρο απέναντι στην αξιόλογη Athens Kallithea, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Super League.

Η ομάδα του Μάσιμο Ντονάτι ήταν εντυπωσιακή, προηγούμενη δύο φορές στο σκορ με τους Μουτίνιο (28′) και Βαλμπουενά (80′). Ο Παναθηναϊκός αντέτεινε πρώτα με τον Τζούριτσιτς (32′) και κατόπιν με τον Τετέ, αλλά υποχρεώθηκε σε νέα απώλεια βαθμών, φέρνοντάς τον νωρίς στη σεζόν στο -5 από την κορυφή, όπου βρίσκονται οι «απόλυτοι» ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός, και στο -3 από την ΑΕΚ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και μόλις στο 4ο λεπτό, από όμορφη κίνηση και κάθετη πάσα του Τετέ προς τον Ιωαννίδη, ο Πασαλίδης πρόλαβε τον Έλληνα φορ και έδιωξε σε κόρνερ. Ωστόσο, η Καλλιθέα γρήγορα δημιούργησε προβλήματα στους «πράσινους».

Στο 8′, ο Ντεμέτριους βρήκε χώρο και προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Ντραγκόφσκι, ο οποίος έδιωξε σε κόρνερ, ενώ στο 11′ το γκολ του Πασαλίδη ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ του Ουλντρίκις στον Κώτσιρα. Στο 13′, ο φορ της Καλλιθέας είχε μια μεγάλη ευκαιρία με κεφαλιά που πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Ντραγκόφσκι, και στο επόμενο λεπτό, ο Μουτίνιο είχε ακόμη ένα καλό σουτ που κατέληξε άουτ.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να αντιμετωπίζει δυσκολίες απέναντι στην άριστα οργανωμένη άμυνα της Athens Kallithea. Στο 24′, από πίεση και κλέψιμο του Τετέ, ο Ιωαννίδης σπατάλησε ευκαιρία για τετ-α-τετ. Στο 28′, ο Ντεμέτριους έκλεψε την μπάλα και σέρβιρε στον Μουτίνιο, που άνοιξε το σκορ με 1-0.

Οι «πράσινοι» προσπάθησαν να απαντήσουν άμεσα με μια χαμηλή σέντρα του Μλαντένοβιτς προς τον Τετέ, αλλά η προβολή του δεν κατάφερε να νικήσει τον Μπαραγκάν. Στο 32′, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε από κόρνερ του Τετέ, όταν ο Γεντβάι έκανε κεφαλιά-ριμπάουντ και ο Τζούριτσιτς με νέα κεφαλιά διαμόρφωσε το 1-1.

Στο 35′, η Athens Kallithea «άγγιξε» το 2-1 σε φάση διαρκείας, με τον Ντραγκόφσκι να αποκρούει κεφαλιά του Ισιμάτ-Μιρίν. Λίγες στιγμές αργότερα, η μπάλα κόντραρε στο δοκάρι μετά από πλασέ του Ντιμπά, με τον Ματίγια να πλασάρει άουτ σε ένα δίλεπτο έντασης για τους γηπεδούχους. Στο 42′, ο Τετέ πλάσαρε μέσα από την περιοχή, αλλά ο Μπαραγκάν έδιωξε εντυπωσιακά.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Athens Kallithea να επιτίθεται ξανά, αλλά με τον Ντραγκόφσκι να αποκρούει προσπάθειες, όπως και με διαδοχικές ευκαιρίες στο 70′ και 80′. Στο 80′, οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα 2-1 με τον Βαλμπουενά. Ωστόσο, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε με γκολ του Τετέ.

Η Athens Kallithea είχε την τελευταία ευκαιρία στο 90’+6′, αλλά ο Ντραγκόφσκι κράτησε το 2-2.

Διαιτητής: Αλέξανδρος Κατσικογιάννης (Ηπείρου)

Κίτρινες: 57′ Ισιμάτ-Μιρίν, 65′ Πασαλίδης, 90′+1′ Μανθάτης, 90′+6′ Χάνουσεκ – 41′ Γεντβάι

ATHENS KALLITHEA (Μάσιμο Ντονάτι): Μπαραγκάν, Μανθάτης, Πασαλίδης (71′ Τσιβελεκίδης), Μότοκ, Ισιμάτ-Μιρίν, Χάνουσεκ, Ματίγια (87′ Μουστακόπουλος), Ντίμπα (76′ Μερκάτι), Μουτίνιο, Ντεμέτριους (70′ Βαλμπουενά), Ουλντρίκις (86′ Ματίγεβιτς).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντιέγκο Αλόνσο): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας (46′ Βαγιαννίδης), Σένκεφελντ, Γεντβάι, Μλαντένοβιτς (58′ Μαξ), Αράο, Τσέριν (83′ Σπόραρ), Μαντσίνι (58′ Πελίστρι), Τετέ, Τζούριτσιτς (67′ Μπακασέτας), Ιωαννίδης.