«Επέστρεψε» από την… κόλαση η Ρεάλ Μαδρίτης

Επιστροφή από την «κόλαση» για τη Ρεάλ Μαδρίτης, που είχε βρεθεί να χάνει με 2-0 ως το 87ο λεπτό από την Γκλάντμπαχ στο «Μπορούσια Παρκ», αλλά τελικά ισοφάρισε στις καθυστερήσεις και πήρε τον πρώτο βαθμό της στο φετινό Champions League.

Μετά την εντός έδρας ήττα στην πρεμιέρα από τη Σαχτάρ Ντόνετσκ, η «βασίλισσα» έχασε άλλους δύο βαθμούς κι όσο κι αν ξενίζει, είναι ουραγός στο 2ο όμιλο. Αντίθετα, τα «πουλάρια» μετά το βαθμό στο «Μεάτσα» πρόσθεσαν άλλον έναν στη συγκομιδή τους και ισοβαθμούν με την Ίντερ, έχοντας αναδειχθεί ισόπαλοι με το ίδιο σκορ στο «Μεάτσα», στην πρεμιέρα.

Η Μάντσεστερ Σίτι δικαιολόγησε τον χαρακτηρισμό του φαβορί, νίκησε άνετα τη Μαρσέιγ στο «Βελοντρόμ» με 3-0 σκοράροντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, έκανε το «2Χ2» και είναι απόλυτη υποψήφια για την πρώτη θέση στον όμιλο του Ολυμπιακού (3ος).

Ωραίο παιχνίδι με συνεχείς εναλλαγές έγινε στη Μαδρίτη, όπου η Ατλέτικο νίκησε τη Σάλτσμπουργκ με 3-2 χάρις στον Ζοάο Φέλιξ που αρχικά ισοφάρισε σε 2-2 και ύστερα σημείωσε το τρίτο και νικητήριο γκολ (1ος όμιλος). Η Μπάγερν, που είχε περάσει νωρίτερα με νίκη 2-1 από τη Μόσχα έφτασε στους 6 βαθμούς και δεν δείχνει να απειλείται σε αυτό το γκρουπ.

Για τον 4ο όμιλο, η Λίβερπουλ διπλασίασε τις νίκες της επικρατώντας της Μίντιλαντ στο «Άνφιλντ» με 2-0, χάρις σε γκολ του Ζότα που αποδεικνύεται μια «αθόρυβη» αλλά πολύ ουσιαστική και χρήσιμη μεταγραφή και τοπυ Σαλάχ. Σπουδαίος αγώνας παιχνίδι έγινε στο «Gewiss Stadium», όπου η Αταλάντα βρέθηκε να χάνει 2-0 στο ημίχρονο από τον Άγιαξ, αλλά με δύο γκολ σε έξι λεπτά από τον Ντούβαν Ζαπάτα έσωσε ένα βαθμό.