Επική ανατροπή η Βαλένθια

Πραγματοποιώντας μία απίστευτη ανατροπή στα τελευταία λεπτά απέναντι στην Βιγιαρεάλ, η Βαλένθια κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες στη La Liga και με το τελικό 2-1 να αποσπαστεί αρκετά από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας (+8), δώδεκα… στροφές πριν από το φινάλε του πρωταθλήματος.

Μετά την εντός έδρας ήττα της 28ης Φεβρουαρίου από την πρωτοπόρο Ατλέτικο Μαδρίτης (0-2) το «κίτρινο υποβρύχιο» έφτασε κοντά σε ένα σπουδαίο «διπλό», αλλά στο ποδόσφαιρο τίποτα δεν τελειώνει πριν το σφύριγμα της λήξης.

Η ομάδα του Ουνάι Έμερι με το γκολ-πέναλτι του Χεράρδ Μορένο λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου προηγήθηκε στο «Μεστάγια» και μέχρι το 86ο λεπτό κρατούσε το «διπλό».

Τότε ο Σολέρ έφερε το ματς στα ίσια με τον ίδιο ακριβώς τρόπο (πέναλτι) και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γουέδες, ο οποίος είχε περάσει αλλαγή στο 66΄, ολοκλήρωσε την επική ανατροπή για τις «νυχτερίδες».