Επική ανατροπή στο Μαϊάμι οι Νικς, άνετα στο Λος Άντζελες οι Σίξερς

Με «καυτούς» τους Τζέιμς Χάρντεν και Τζόελ Εμπίντ, οι Σίξερς πέρασαν άνετα από το Λος Άντζελες, επικρατώντας τους Κλίπερς.

Η ομάδα της Φιλαδέλφεια βελτίωσε το ρεκόρ της (46-27) και βρίσκεται στην τρίτη θέση της Ανατολής πίσω από τους Μπακς.

Αντίθετα οι Κλίπερς έπεσαν στο 36-39 και βρίσκονται στην όγδοη θέση στην Δύση. Από την ομάδα του Λος Άντζελες που υπέστη μια 5η διαδοχική ήττα ο Αμίρ Κόφεϊ πέτυχε 21 πόντους.

Mε επική ανατροπή οι Νικς επικράτησαν με 111-103 των πρωτοπόρων της Ανατολής, Μαϊάμι Χιτ! Αν και η ομάδα της Νέας Υόρκης έχει αποκλειστεί από τα πλέι οφ, αυτό δεν τους απέτρεψε από ένα επιμέρους σκορ 38-13 (!) στην 4η περίοδο ανατρέποντας το εις βάρος τους 90-73 και υποχρεώνοντας το Μαϊάμι στην τρίτη σερί ήττα του.

Ο Ιμάνουελ Κουίκλι σημείωσε τους 20 από τους 23 πόντους του στην τελευταία περίοδο και το Μαϊάμι είδε το +17… να πηγαίνει περίπατο. Ο Αρ Τζέι Μπάρετ σημείωσε 18 πόντους για τους Νικς, ενώ 15 πόντους και 8 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Όμπι Τόπιν.

Αυτή ήταν η 4η νίκη σε έξι αγώνες για την ομάδα της Νέας Υόρκης. Από τους Χιτ, κορυφαίος ήταν ο Τζίμι Μπάτλερ με 30 πόντους, 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Πλέον, το Μαϊάμι έχει μπροστά του οκτώ παιχνίδια για να διατηρηθεί στην πρώτη θέση της Ανατολής, κι ενώ με το σερί των αρνητικών αποτελεσμάτων έχασε τη βαθμολογική ασφάλεια, με τους Μπακς και τους Σίξερς βρίσκονται μισή νίκη πίσω τους και οι Σέλτικς μία!

Ο Καρλ Άντονι Τάουνς, αν και αγωνίστηκε τραυματίας, πέτυχε 20 πόντους και μάζεψε 9 ριμπάουντ στη νίκη των Τιμπεργουλβς, με 116-95 επί των Μάβερικς. Η ομάδα της Μινεσότα θέλει διακαώς την 6η θέση στη Δύση για να αποφύγει τα “ play-in” παιχνίδια και τα ξημερώματα έκανε ένα σημαντικό βήμα προς αυτήν την κατεύθυνση.

Όμως, οι νικητές είδαν τον Μάλικ Μπίσλεϊ να τραυματίζεται στον αστράγαλο στη 2η περίοδο. Οι «Μαβς», στον αντίποδα, έχασαν την ευκαιρία να περάσουν μόνοι τέταρτοι έναντι των Τζαζ που έχασαν στη Σάρλοτ, καθώς το μεταξύ τους ζευγάρωμα στον πρώτο γύρο των πλέι οφ θεωρείται πλέον σχεδόν σίγουρο και το αβαντάζ έδρας κρίνεται στο… νήμα. Από τους ηττημένους, ο Λούκα Ντόντσιτς πέτυχε 24 πόντους, μάζεψε 10 ριμπάουντ και μοίρασε 8 ασίστ.