Επιστροφή με Δόξα: Η Ελληνική Ιστιοπλοΐα Κατακτά 12 Μετάλλια στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Tecno 293 και 293 Plus

Εντυπωσιακή είναι η επιτυχία που σημείωσε η ελληνική ιστιοπλοΐα στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ιστιοπλοΐας Tecno 293 και 293 Plus, το οποίο διεξήχθη στη λίμνη Μπάλατον της Ουγγαρίας με τη συμμετοχή 340 αθλητών από 18 χώρες. Τα «ελληνικά πανιά» αναδείχθηκαν με 12 μετάλλια (4 χρυσά, 6 ασημένια και 2 χάλκινα).

Σε μια ακόμη επιτυχημένη συμμετοχή, η ελληνική ιστιοπλοΐα απέδειξε την υψηλή της απόδοση, ιδίως στις κατηγορίες της Ανάπτυξης όπως τα Techno, ILCA 4, 420 και Optimist.

Αναλυτικά, οι ελληνικοί αθλητές που κατέκτησαν μετάλλια στον αγώνα της Ουγγαρίας είναι:

Ο Μηνάς Κούτελας, με χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία U19 και ασημένιο στην κατηγορία των ανδρών. Στην κατηγορία U19, ο Αρης Παναγόπουλος κατέκτησε τη δεύτερη θέση.

Η Νεφέλη Αναγνώστου κατέκτησε δύο ασημένια μετάλλια στις κατηγορίες γυναικών και U19.

Στην κατηγορία U17 αγοριών, όλα τα μετάλλια ανήκουν στην Ελλάδα. Συγκεκριμένα, ο Παναγιώτης Ιωάννου κατέκτησε το χρυσό, ο Αγαπητός Μιχάλης Σταματουλάκης το ασημένιο και ο Παύλος Καλίτσης Αλαγκιοζιάν το χάλκινο. Η 4η θέση ανήκει στον Γεώργιο Αποστολίδη.

Στην κατηγορία U17 κοριτσιών, το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Δανάη Αναγνώστου, ενώ η Ευαγγελία Αννα Αναγνώστου, η Αθανασία Παναγοπούλου και η Γεωργία Τσούμου τερμάτισαν στις θέσεις 6, 7 και 9 αντίστοιχα.

Τέλος, στην κατηγορία U15 αγοριών, όλα τα μετάλλια ανήκουν στην Ελλάδα. Ο Ευάγγελος Κυριαζάκος ανέβηκε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου, ο Γεώργιος Κανελλόπουλος κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο και ο Σπύρος Μοναστηριώτης το χάλκινο.