Επιστροφή στις νίκες με «διπλό» για Φενέρ

Τέλος στο αρνητικό σερί των τεσσάρων ηττών έδωσε στην Αγία Πετρούπολη η Φενερμπαχτσέ. Η ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοφ επικράτησε με 73-65 της Ζενίτ, για τη 12η αγωνιστική της Euroleague, πανηγυρίζοντας το τρίτο εφετινό «διπλό» και βελτιώνοντας σε 5-7 το ρεκόρ της. Στον αντίποδα, οι Ρώσοι υπέστησαν την τρίτη ήττα τους σε εννέα αναμετρήσεις.

Η Φενέρ εξαργύρωσε την εξαντλητική άμυνα του πρώτου ημιχρόνου, την οποία υποχρεώθηκε να ενεργοποιήσει και πάλι στο τέταρτο δεκάλεπτο, μετά την αντίδραση που έβγαλε η Ζενίτ στην τρίτη περίοδο (σ.σ. με επιμέρους σκορ 21-8 ισοφάρισε στο 30΄ σε 53-53). Οι φιλοξενούμενοι, πάντως, δεν αγχώθηκαν στον επίλογο του αγώνα και κρατώντας την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ στους 12 πόντους έφτασαν άνετα στο τελικό 73-65.

Μεγάλη εμφάνιση από τον Γιαν Βέσελι με 17 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ από τη Ζενίτ ο Κέβιν Πάνγκος με 16 πόντους ήταν απελπιστικά μόνος για την ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 32-45, 53-53, 65-73