Επιτυχία του Παναθηναϊκού με 2-0 επί της Λανς και πρόκριση στη φάση των ομίλων του Conference League

Με τον Μπαρτλομιέι Ντραγκόφσκι να πρωταγωνιστεί, πραγματοποιώντας εντυπωσιακές αποκρούσεις, συμπεριλαμβανομένου ενός πέναλτι στο 15’, και δύο γκολ από τους νέους του αποκτηθέντες, Πελίστρι (62’) και Τετέ (85’), ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Λανς με 2-0 στο ΟΑΚΑ. Αυτή η νίκη στον δεύτερο αγώνα των play off του Conference League, σε συνδυασμό με το συνολικό σκορ 3-2, του εξασφάλισε την πρόκριση στη φάση των ομίλων της διοργάνωσης. Η επιτυχία αυτή συνιστά σημαντική υπέρβαση για τους «πράσινους» απέναντι σε μία από τις κορυφαίες ομάδες της Ligue 1, ενώ η κλήρωση της Παρασκευής (30/8, 15:30) στο Μονακό θα τους φέρει αντιμέτωπους με νέες προκλήσεις.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο γήπεδο με τη διάθεση να ελέγξει τον αγώνα, και παρά την αρχική πίεση των Γάλλων, που έχασαν την πρώτη ευκαιρία με κεφαλιά του Σαΐντ στο 9ο λεπτό, οι «πράσινοι» κατάφεραν να κρατήσουν τον έλεγχο. Στο 14’, μετά από συνεργασία των Φρανκόφσκι και Περέιρα, ο τελευταίος κέρδισε πέναλτι από τον Μλαντένοβιτς, αλλά ο Ντραγκόφσκι απέκρουσε με εντυπωσιακό τρόπο την εκτέλεση του Σοτοκά στο 15’.

Στο 28’, ο Τετέ αύξησε την πίεση για τον Παναθηναϊκό με ένα σουτ που πέρασε λίγο άουτ, και στο 33’ ο Ντραγκόφσκι πραγματοποίησε άλλη μία εξαιρετική επέμβαση σε σουτ του Σαΐντ. Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, η Λανς έγινε πιο επιθετική και στο 51’ είχε μία νέα ευκαιρία, όμως ο Ντραγκόφσκι αντέδρασε και πάλι αποτελεσματικά.

Στο 62’, ο Πελίστρι, μετά από γρήγορη αντεπίθεση, σκόραρε το 1-0 για τον Παναθηναϊκό, ενώ το γκολ αυτό έδωσε μεγάλη ώθηση στην ομάδα. Ο Τετέ, στο 68’, είχε μία νέα ευκαιρία με σουτ που πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 85’, μετά από αναμπουμπούλα στην άμυνα της Λανς, οι «πράσινοι» αντεπίθεσαν και ο Τετέ έκανε το 2-0 με πλασέ.

Στο 89’, ο Τζούριτσιτς «έκλεψε» την μπάλα, αλλά ο Ιωαννίδης δεν μπόρεσε να σκοράρει. Στις καθυστερήσεις, ο Ντραγκόφσκι πραγματοποίησε άλλη μία καταπληκτική επέμβαση στο σουτ του Ντιούφ, και η τελευταία μεγάλη φάση του αγώνα ολοκληρώθηκε με τον Μαξίμοβιτς να διώχνει πάνω στη γραμμή το πλασέ του Ενζολά.

Διαιτητής: Χουάν Μαρτίνες Μουνουέρα (Ισπανία)

Κίτρινες: 19’ Τετέ – 10’ Φρανκόφσκι, 53’ Γκραντί

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντιέγκο Αλόνσο): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας (61’ Βαγιαννίδης), Ίνγκασον (79’ λ.τρ. Ίνγκασον), Γεντβάι, Μλαντένοβιτς, Αράο, Τσέριν (61’ Μαξίμοβιτς), Τετέ, Μπακασέτας (61’ Μαντσίνι), Πελίστρι (82’ Τζούριτσιτς), Ιωαννίδης.

ΛΑΝΣ (Γουίλιαμ Στιλ): Σαμπά, Γκραντί (87’ Ενζολά), Κουσάνοφ, Σαρ (71’ Χαϊντάρα), Φρανκόφσκι, Τόμασον, Ντιούφ, Μασάντο (71’ Τσάβες), Περέιρα ντα Κόστα (67’ Φουλζινί), Σοτοκά, Σαΐντ (67’ Λασκαρί).