«Επιβλητική πρεμιέρα για τη Σπάρτα Πράγας με 3-0 απέναντι στη Σάλτσμπουργκ»

Η Σπάρτα Πράγας κατάφερε να προκαλέσει έκπληξη στην πρεμιέρα της League Phase του Champions League, επικρατώντας με 3-0 της «αγνώριστης» Σάλτσμπουργκ. Δύο γκολ στο πρώτο μέρος έβαλαν σε «θέση οδηγού» τη Σπάρτα απέναντι στην Σάλτσμπουργκ, με την ομάδα της Τσεχίας να καταγράφει μία ονειρική πρεμιέρα στο Champions League.

Το γρήγορο γκολ του Φινλανδού μέσου, Κάαν Καϊρίνεν, έδωσε ψυχολογική ώθηση στους γηπεδούχους, οι οποίοι πέτυχαν και δεύτερο τέρμα λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου με τον φορμαρισμένο Νιγηριανό επιθετικό, Βίκτορ Ολατούντζι. Η Σάλτσμπουργκ, που είναι σαφώς πιο έμπειρη στη διοργάνωση, προσπάθησε να αντεπιτεθεί στο δεύτερο μέρος, όμως βρήκε προφανώς κενά στην άμυνα και οι γηπεδούχοι «τιμώρησαν» την ομάδα του Λάιντερς για τρίτη φορά.

Με τον Χαράλαμπο Λυκογιάννη να ξεκινά στο αριστερό άκρο της άμυνας και να αντικαθίσταται από τον Μιράντα (78′), η Μπόλονια, παρά την πίεση που άσκησε στο β’ ημίχρονο, έμεινε στο 0-0 με τη Σαχτάρ Ντόνετσκ, η οποία έχασε την πιο μεγάλη ευκαιρία του αγώνα. Το πρώτο μέρος στο «Ρενάτο Νταλ’ Αρα» σημαδεύτηκε από την απώλεια του πέναλτι από τους φιλοξενούμενους μόλις στο 4ο λεπτό, όταν ο Λούκας Σκορούπσκι απέκρουσε την εκτέλεση του Γκιόργκι Σουντάκοφ.

Στην επανάληψη, η ιταλική ομάδα πίεσε, όμως δεν κατάφερε να μετατρέψει τις ευκαιρίες σε γκολ. Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της ημέρας είναι τα εξής:

Γιουβέντους – Αϊντχόφεν 3-1

(21′ Γιλντίζ, 27′ ΜακΚίνι, 52′ Ν. Γκονζάλες – 90’+3 Σαϊμπαρί)

Γιουνγκ Μπόις – Άστον Βίλα 0-3