Επόμενος Σταθμός: Βραζιλία για τις ΗΠΑ

Οι ΗΠΑ ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους στον 3ο όμιλο του Ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ ανδρών στη Λιλ χωρίς απώλειες και στρέφουν την προσοχή τους στον νοκ άουτ προημιτελικό αγώνα με τη Βραζιλία. Η πρωτοπόρος Team USA επικράτησε με 104-83 του Πουέρτο Ρίκο, στην 3η και τελευταία ημέρα της φάσης των ομίλων, υποχρεώνοντάς τους αντιπάλους της, οι οποίοι είχαν αποκλειστεί από τη συνέχεια της διοργάνωσης, στην τρίτη ήττα τους σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Η αντίσταση του Πουέρτο Ρίκο κράτησε μόνο ένα δεκάλεπτο, καθώς στη συνέχεια οι ΗΠΑ ανέδειξαν τη δυνατότητά τους με ρεκόρ παραγωγικότητας, ψάλλοντας ένα επιμέρους σκορ 16-39. Η διαφορά εκτοξεύθηκε στο +19 στο ημίχρονο και οι Αμερικανοί δεν κοίταξαν πίσω… Αξιοσημείωτο είναι ότι με τον σημερινό τους πλουραλισμό στην επίθεση (έξι παίκτες τελείωσαν με διψήφιο αριθμό πόντων), χρειάστηκε να ιδρώσουν ελάχιστα για να ολοκληρώσουν τη φάση των ομίλων με τρεις νίκες.

Κορυφαίος των ΗΠΑ αναδείχθηκε ο Άντονι Έντουαρντς με 26 πόντους, ενώ από το Πουέρτο Ρίκο ξεχώρισε ο Χοσέ Αλβαράδο με 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 29-25, 45-64, 59-87, 83-104