«Έσωσε την παρτίδα» η Μπενφίκα, «πολυβόλο» η Ρόμα

Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, η Γρανάδα δεν συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα στην Κύπρο απέναντι στην Ομόνοια, της οποίας επιβλήθηκε με 2-0 και παραμένει επικεφαλής στον 5ο όμιλο, με τον ΠΑΟΚ πλέον να ακολουθεί μετά τη θριαμβευτική νίκη επί της Αϊντχόφεν.

Σε ένα από τα πιο σημαντικά παιχνίδια της βραδιάς, η Ρέιντζερς κρατούσε ως το 90΄ το 3-2 στο «Ντα Λουζ» απέναντι την Μπενφίκα, που είχε προηγηθεί αλλά η αποβολή του Οταμέντι μόλις στο 19ο λεπτό με απευθείας κόκκινη την είχε φέρει πίσω με 1-3. Στα τελευταία 13 λεπτά όμως οι «αετοί» έκαναν την επίθεσή τους και κατάφεραν έναν μικρό άθλο, ισοφαρίζοντας.

Ο Παντελής Χατζηδιάκος ήταν βασικός στην Αλκμάαρ (αντικαταστάθηκε προς το τέλος), με την ομάδα του να ηττάται δύσκολα στην Ισπανία από τη Ρεάλ Σοσιεδάδ, ενώ ο Ταξιάρης Φούντας ήταν εκτός αποστολής στην Αούστρια Βιέννης, που είχε δυσκολίες αλλά με 2 γκολ στο τέλος νίκησε την Ντάνταλκ.

Ο Μανωλάς ήταν στον πάγκο, στη δύσκολη νίκη της Νάπολι επί της Ριέκα στην Κροατία (2-1), ενώ η Ρόμα έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στην Κλουζ, την οποία συνέτριψε με 5-0 στο «Ολίμπικο».