«Έσωσε» το βαθμό στις καθυστερήσεις η Μίλαν

Απρόσμενη απώλεια, που την αφήνει πίσω στη μάχη για τον τίτλο, είχε απόψε η Μίλαν στο «Σαν Σίρο» από την Ουντινέζε, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής του καμπιονάτο. Οι «φριουλάνι» απέσπασαν ισοπαλία 1-1 κι έτσι το συγκρότημα του Στέφανο Πιόλι αντί να μειώσει τη διαφορά από την πρωτοπόρο Ίντερ στον ένα βαθμό, αν οι «νερατζούρι» νικήσουν αύριο στην Πάρμα θα φτάσουν στο +6 από τους συμπολίτες τους.

Η Μίλαν θα πρέπει μάλιστα να αισθάνεται και τυχερή που κατάφερε να έχει βαθμολογικό κέρδος, αφού έως το έκτο λεπτό των καθυστερήσεων ήταν πίσω στο σκορ από το γκολ του Μπεκάο. Στο σημείο εκείνο ο Ντάβιντε Μάσα έδειξε την άσπρη βούλα, σε χέρι του Λάρσεν και ο Κεσί ισοφάρισε.

Αντίθετα, η Αταλάντα έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στην ουραγό Κροτόνε και με το εμφατικό 5-1 έφτασε τη Γιουβέντους στην τρίτη θέση, με αγώνα περισσότερο και πλησίασε τη Μίλαν στους τρεις πόντους. Σπουδαία νίκη και για τη Ρόμα στο «Αρτέμιο Φράνκι» επί της Φιορεντίνα με γκολ του Ντιαβαρά στο 88΄, κράτησε τους «τζαλορόσι» στη διεκδίκηση μιας θέσης για το Champions League.

Πολύ σημαντική επιτυχία και για την Κάλιαρι, που επιβλήθηκε 1-0 της Μπολόνια στη Σαρδηνία και βγήκε από τη ζώνη του υποβιβασμού, αν και η Τορίνο, που εισήλθε σ΄ αυτή, έχει δύο παιχνίδια λιγότερα.