Φωτογραφία από το paokfc.gr

Έσπασε το «ρόδι» ο ΠΑΟΚ Β’

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Super League 2 πήρε ο ΠΑΟΚ Β’ ο οποίος με έναν Κούτσια… φωτιά κέρδισε τον Απόλλωνα Πόντου με 3-0.

Αναλυτικά η ΠΑΕ ΠΑΟΚ αναφέρει:

Έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιώργο Κούτσια που πέτυχε δύο γκολ, ο ΠΑΟΚ Β επικράτησε εκτός έδρας του Απόλλωνα Πόντου για την 5η αγωνιστική της Betsson Super League 2 και πέτυχε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα.

Ο ΠΑΟΚ Β κυριάρχησε από το πρώτο λεπτό και είχε εξαιρετική εικόνα, επιβάλλοντας το παιχνίδι του και δημιουργώντας πληθώρα ευκαιριών από το νωρίς.

Ο Τσαούσης κι ο Κούτσιας ήταν οι πρώτοι που απείλησαν, με τον Δικέφαλο να κλείνει στα καρέ του τον Απόλλωνα και να σφυροκοπά την άμυνά του.

Οι γηπεδούχοι βγήκαν στην επίθεση για πρώτη φορά ουσιαστικά στο 26′ κι είχαν μία καλή στιγμή με απευθείας φάουλ, αλλά ο ΠΑΟΚ Β συνέχισε στο ίδιο τέμπο και δικαιώθηκε στο 33′.

Ο Κουλούρης έκανε μία εξαιρετική σέντρα μέσα στην περιοχή, ο Κούτσιας κατέβασε ωραία και με δυνατό σουτ έκανε το 0-1.

Τέσσερα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες με τον Μπαργκάν να βλέπει απευθείας κόκκινη κάρτα για σκληρό φάουλ στον Κουλιεράκη.

Ο ΠΑΟΚ Β σπατάλησε δύο ακόμα καλές ευκαιρίες με Γαϊτανίδη και Κουλούρη, για να έρθει ο Κούτσιας στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων και να τελειώσει ουσιαστικά το παιχνίδι.

Ο Τσαούσης έκανε τη σέντρα κι ο νεαρός φορ του ΠΑΟΚ με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 0-2 στην εκπνοή του πρώτου μέρους.

Το δεύτερο μέρος ήταν καθαρά διαδικαστικό, ο Δικέφαλος είχε και πάλι τον πλήρη έλεγχο και στο 59′ διαμόρφωσε το τελικό 0-3. Ο Καλογέρης πήγε να προλάβει τον Κούτσια κι άθελά του έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Το 0-3 δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα με τον ΠΑΟΚ Β να έχει και δοκάρι στο 85′ με δυνατό σουτ του Γρόσδη.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Απόλλων Πόντου: Πολίτης, Δαλιανόπουλος, Αμαραντίδης, Καλογέρης, Φράγκος, Καλαϊτζίδης, Σουντουρά, Δεινόπαπας, Παπαϊωάννου, Μπαργκάν, Ενομό (34′ Ζαχαράκης, 84′ Έλε).

ΠΑΟΚ Β: Μπουργάνης, Αποστολόπουλος, Τσαούσης, Κουλιεράκης (46′ Τσοπούρογλου), Μανωλιούδης (46′ Παναγιώτου), Ουεντράογκο, Τσιγγάρας , Χατζηστραβός (73′ Γρόσδης), Κουλούρης (65′ Πανίδης), Γαϊτανίδης (60′ Τζίμας), Κούτσιας .