epo.gr

Εθνική Ελπίδων: Πετυχημένο ντεμπούτο Γιώργου Σίμου, 5-0 στο Λιχτενστάιν

Ιδιαίτερα θετικό κρίνεται το ντεμπούτο του νέου ομοσπονδιακού προπονητή της Εθνικής Ελπίδων, Γιώργου Σίμου, στον πάγκο της γαλανόλευκης.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα συνέτριψε με 5-0 εκτός έδρας το Λιχτενστάιν, κατακτώντας την πρώτη νίκη της στον 4ο προκριματικό όμιλο του EURO U21 2021-23.

Η Ελλάδα προηγήθηκε 0-1 στο ημίχρονο με τέρμα του Χριστόπουλου στο 39ο λεπτό, αλλά στο δεύτερο μέρος «σφυροκόπησε» τους γηπεδούχους, πετυχαίνοντας άλλα τέσσερα γκολ, με τους Μαχαίρα (55΄), Μπότο (61΄), Ζαγαρίτη (65΄) και Σαρδέλη (73΄).

Για την Εθνική Κ21, που έφτασε στους 4 βαθμούς στο γκρουπ, ήταν ο δεύτερος αγώνας.

Στον ίδιο όμιλο, εκτός του σημερινού αντιπάλου και της Κύπρου, που μετρούν από ένα παιχνίδι, μετέχουν επίσης και οι αντίστοιχες ομάδες των Πορτογαλίας, Ισλανδίας και Λευκορωσίας.

ΛΙΧΤΕΝΣΤΑΪΝ: Φόζερ, Ουντεράινερ, Ντούτσακ (69΄ Μπούχελ), Χίλτι, Τζέγκερ, Κραντζ (80΄ Νέουζους), Μπεκ, Λούτσινγκερ, Χάσλερ (65΄ Τσουπ), Νέτζερ (80΄ Ριτς), Γκάσνερ (69΄ Εντενμπέργκερ).

ΕΛΛΑΔΑ: Τζολάκης, Λύρατζης, Διαμάντης, Χριστόπουλος Ι., Ζαγαρίτης, Αλεξανδρόπουλος (80΄ Σουρλής), Τσιγγάρας (70΄ Ευθ. Χριστόπουλος), Ιωαννίδης, Μπότος (80΄ Λόλης), Μαχαίρας (62΄ Εμμανουηλίδης), Πινακάς (69΄ Σαρδέλης).